Zona neden olur?

...

Zona neden olur?

Zona hastalığının bir diğer adı, gece yanığı olmakta ve halk arasında da daha çok gece yanığı ismi ile kullanılmakta olan zona hastalığının nedenleri hakkında bu makalemizi okuyarak bilgi edinebileceksiniz. Sinir ucu iltihabı olan zona hastalığının nedeni, suçiçeği hastalığına sebep olan virüs olmakta ve ekseri zona, su çiçeği geçiren kişilerin su çiçeğini atlattıktan sonra husule gelmektedir. Çünkü suçiçeği geçse bile hastalığa sebep olan virüs vücutta kalmaya devam etmekte ve bir takım sinirlerin içinde kendine yer bulup orada uyumaktadır.

Zona nedenleri

Sinir içine yerleşen virüs çok uzun yıllar boyunca orada kalır ve hiçbir sağlık sorunu teşkil etmez, ta ki hastanın vücut direnci düşene kadar. vücut direncinin düşmesi zona hastalığının ortaya çıkmasında ki en önemli sebeplerdendir. Uyur vaziyette sinir içinde yer alan virüs uyandığında bulunduğu bölgede çoğalmaya ve yayılmaya başlar. Ağrı ve cilt döküntüsü ile zona hastalığını meydana getirir.

Sakatlık geçirme, yoğun strese maruz kalma, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi zona nedenleri arasındadır.

gece yanığı, Zona hastalığı, zona hastalığı neden olur, zona hastalığı nedeni, zona hastalığı sebepleri, zona hastalığının nedenleri, zona neden oluyor, zona nedenleri, zona sebepleri, zonanın nedenleri