Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer?

...

Toplum içerisinde birçok kişide sıkça karşılaştığımız durumlardan biride çiller olmuştur. Özellikle yüz bölgesinde belirgin şekilde olan çiller aynı zaman da kişilere farklı bir görünüm katmasına neden olmuştur. Ancak kimi kişiler yüzünde olan çillerden rahatsız olmazken kimileri ise bu durumu bir cilt kusuru olarak gördüğünden rahatsız olduğunu ifade etmiştir. Fakat çillerden kurtulmanız gereken bazı önerilerden bahsetmeden önce çillerin nasıl oluştuğu hakkında kısaca bir bilgi verelim.

Güneş ışınlarının daha dik açıyla ve daha etkili gelmesiyle birlikte, cildin güneş ışını alan bölgelerinde melanin pigmenti, ultraviyole ışınları soğurmakta yetersiz kalır ve bunun sonucunda melanosit hücreleri daha fazla melanin üretmeye başlarlar. Gruplaşmış olan melanosit hücrelerinin etrafında biriken melanin pigmenti ise cildin dışından minik lekeler şeklinde görülür ve bu lekelere çil adı verilir. Ancak çil oluşumu her ciltte mutlaka görülmemektedir. Nedeni ise çillerin çıkma sebebinin genellikle genetik nedenlere bağlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Daha çok sarışın, açık tenli kişilerde sıkça rastlanan çil sadece yüz bölgesinde olmak ile sınırlı kalmayıp kimi zaman vücudun diğer bölgelerinde de görülmüştür. Hemen hemen birçok hastalıkta olduğu gibi ya da kilo alma nedenlerimizde genetik etmenlerin etkili olduğu gibi çillenmede aynı şekilde genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kısacası anne ya da babada çil olması ya da her ikisinde de çil olması çocuklarında çilli olma ihtimalini yüksek tutmuştur. Ancak bazı bitkisel öneriler ile çillerinizden tamamen ya da bir nebze olsun kurtulmanız mümkün diyebiliriz. İşte evde basit malzemeler ile çiller için uygulayabileceğiniz pratik çözümler.

İşte yüzdeki çillerden kurtulmanın bazı yöntemleri;

1- Maydanoz köklerini kaynatın ve içerisine bir miktar limon suyu ekleyin. Hazırladığınız karışım ile sabah akşam cildinizi temizleyerek bir süre bu işleme devam edin.

2- Bir başka yöntem ise havuç yağı olmuştur. 2 yemek kaşığı kadar havuç yağı içerisine 20 damla kadar limon suyunu ekleyin. Bu karışımı günde 2-3 defa cildinize uygulayarak 20 dakika kadar cildinizde durmasını sağlayın. Daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

3- Çillerden kurtulmanın bir diğer yolu da domatestir. Cilt temizlenerek az miktarda besleyici krem sürülür. Ardından domates dilimleri yüze yerleştirilir. 30 dakika bekletilir ve maske soğuk sütte ıslatılmış pamukla çıkarılır.

4- Oldukça pratik hazırlanan bilenen yöntemlerden bir diğeri ise; 1 kaşık maydanoz ve bir kaşık balı karıştırılarak cilde uygulanır. 45 dakika bekletildikten sonra cilt temizlenir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

çil, çiller, çillenme nedenleri, çil sorunu, çil kimlerde görülür, çil nasıl oluşur, çil oluşma nedenleri, çil sorunu, çil tedavisi, çil nasıl geçer, çil nasıl çıkar, çil genetik mi, çilin oluşma nedenleri, cilt bakımı, cilt güzelliği, bakım, güzellik