Yazın mutlaka yemeniz gereken 8 besin

...

Yılın en sıcak günlerini son zamanlarda yaşamaktayız. Sıcaklıklar elbette ki pek çok kişiyi zor durumda bırakmaktadır.  Fakat beslenmede dikkat edilmesi gereken bazı detaylar sıcak havalardan çok daha az etkilenmemize sağlayabilir.

Bugünlerde de serinlik veren yiyeceklerden faydalanmanın da zamanı. Peki, hangi yiyecekler serinlemenize ve kendinizi de daha ferah hissetmenize de yardımcı olabilir.

Salatalık

Susuzluğu gidermede yardımcı seçeneklerden biridir. Yüksek posa ve su içeriği sebebi ile 4 mevsim sofralarımızda da bulunması gereken salatalığın özellikle sıcak havalarda da önemi çok daha artmaktadır. Posalı olması ile birlikte tokluk sağlamaktadır. İçerisinde de su bulundurması ile birlikte susuzluk hissinin de önüne geçmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle yaz aylarında da sofralarınızda salatalığa yer verebilirsiniz.

diyet-1

Karpuz

Yaz aylarında da en çok tüketilen meyvelerinde başında gelen karpuzun pek çok faydası yer almaktadır. Potasyum ve posa yönünden de zengin, sindirim sistemi için de faydalı, kalp sağlığına olumlu etkileri olan karpuz aynı zamanda da kan basıncını da düzenlemektedir.

3455567-2-640x360

Bütün bu faydalarının da yanında yüksek su içeriği ile de ferahlık yanında yüksek su içeriği ile de ferahlık vermektedir. Gün içerisinde de 3 ile 4 üçgen dilim karpuz tüketebilirsiniz. Fazla miktarda da tüketirseniz içeriğinde ki şeker sebebi ile kilo almanıza da neden olmaktadır.

Ayran aşı çorbası

Besleyici ve doyurucu bir yemek arayanlar için ayran aşı çorbası ideal seçeneklerden biridir. Ferahlık veren bu çorba aynı zamanda da sağlıklıdır. Yazın en sıcak günlerinin yaşandığı bu günlerde de ilk önce akla gelen yemek çeşitlerinden biri olan ayran aşı çorbasının içeriğinde de bulunan buğday ve nohut besleyici değerini artırmaktadır. Yoğurt ve su ise ferahlık vermektedir.

diyet2

Çilek

C vitamini, folat, ve antioksidan içeriği ile birlikte dikkat çeken bir meyve olan çilek, yüksek su oranı sayesinde de serinlemeye yardımcı olmaktadır. Yaz aylarında da meyve tercihinizi de çilekten yana kullanabilirsiniz.

lezzetli-ve-kalorisi-dusuk-10-kahvalti-onerisi-diyetkolik-comda2

Maden suyu

Yaz aylarında yaşana terleme ile birlikte su mineral kaybı artmaktadır. Gün içinde de 1 bardak maden suyu ile hem vücudunuzda azalan magnezyum ve kalsiyum minerallerini yerine koyarak serinliyorsunuz.  Fakat yüksek tansiyonunuz var ise yada mide probleminiz varsa doktorunuza danışmadan maden suyu tüketmeyiniz.

diyet-3

Nane

Nane mide bulantısına karşı faydalı, sindirim sistemini düzenleyen bir bitki olmasının yanı sıra da yaz aylarında da ferahlamaya yardımcı olabilir. Buz ve nane eklenmiş bir bardak ayran serinlemenizi sağlayabilecek en ideal içecekler arasında yer almaktadır.

diyet-4

Semizotu

Kalp damar sağlığının olmazsa olmazları arasında yer alan omega 3’ten zengin, lif, vitamin ve mineral içeriği ile semizotu, yaz sofralarında da muhakkak yerini almaktadır. İsterseniz de zeytinyağlı yemeği isterseniz de yoğurtlu salatasını sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Her iki seçenek de hem de hafif besleyicidir.

diyet-5

Yoğurt

Kalsiyum içeriği ile birlikte hem kemiklerin güçlenmesine hem de metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda da sindirim sistemini de düzenleyen yoğurt süt tüketmeyen bireyler için de iyi bir alternatif olmaktadır.

diyet-6

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

yazın mutlaka yemeniz gereken 8 besin, yazın nasıl beslenilmeli, sağlıklı beslenme, düzenli beslenme, hangi besinlerden tüketilmeli, yazın sıcak havalarda nasıl beslenilmeli