Varis ve Tedavisi

...

Varis çoğu kadının ve erkeğin problemi. Bacaklarda estetik görünümde sıkıntı yaratmasının dışında ilerleyen aşamalarda oldukça acı verici bir hale gelebilen varisin nedenlerini, belirtilerive tedavi yöntemlerini bu yazımızda incelemek istedik. Öncelikle varis ne demektir? Varis, toplardamarların kalıcı genişlemesi durumudur. Genellikle bacaklarda görülmektedir ve iyi huylu bir hastalıktır ancak ihtilatlarından çekinilmelidir.Varis ve Tedavisi

Nedenler:

Neden kesin olarak belirlenemediğinde ‘birincil tip varis’ten söz edilir.  Bu durumda ayakta durma, kalıtım, sıcak gibi fiziksel etkiler ve gebelik varislerinde olduğu gibi iç salgı etkileriyle durum açıklanır. Belirli bir neden söz konusu olan durumlarda ‘ikincil tip varis’ten söz edilir. Toplardamar dolaşımında ortaya çıktığında  ya da doğuştan toplar damar hastalığı olması durumunda bu varisler görülmektedir.

Belirtileri:

Öncelikli olarak damarların deri üzerinde belli olması mavi izler bırakması gibi görüntüler söz konusu olmaktadır. Hastalar bu duruma uzun süre katlanabilmektedir. Ancak varisin iltihaplanması da sık görülen bir durumdur. Bu durumda hasta ağır acı ve ağrı çekmeye başlar. Çeşitli ihtihaplanmalar söz konusu olabilir.

Toplardamar İltihabı: Yüzeysel toplardamar iltihabı sert ve ağrılı bir toplardamar şeridi biçimde belirir. Çevresindeki derinin kırmızı ve sıcak olduğu gözlenir, bu durumun derin toplar damara yayılma ya da akciğer ambolisi oluşturma gibi tehlikeleri vardır. Toplardamar yırtılması durumu da  bacaklar yukarı kaldırıldığında kesilen, duran, apansız ve ağrısız bir dış kanama gözlenir.

Dokusal İltihaplar: Deri bozuklukları genellikle bacağın arka ve alt kısımlarında görülür. Deri iltihabı kaşıntı, egzama, enfeksiyon gibi çeşitli deri hastalıkları şeklindedir. Derialtı bozuklukları iki çeşit olarak görülür: Ödem ve sertleşmiş selülit. Ödem sabahları ortaya çıkar yumuşaktır ve elle basıldığında parmak izi uzun süre bu bölgede kalmaktadır, Sertleşmiş selülit ise sert bir deri altı tabakası oluşturur. Bu tabaka kişinin ayak bileğini saran bir yerleşim gösterebilir.

Tedavi:

Öncelikli olarak varisi olan kişilerin uyması gereken bazı şeyler vardır. Bu kişiler kesinlikle uzun süre ayakta durmamalı, hızlı sıcaklık değişimleri, alkol ve kahve gibi uyarıcılar kullanmamalıdır. Düzenli ve sakin yürüyüşlerle vücutlarını çalıştırmalı ve vücutları yukarıda olacak şekilde dinlenmelidirler. Bu kişilerin rejim yapmaları ve fazla kilolarından kurtulmaları tavsiye edilmektedir. Varisi olan kişiler sabahları kalktıklarında esnek sargı ya da varis çoraplarını giymelidir, bu araçlar kanın toplar damara dönüşüne yardımcı olurken, varisin ilerlemesini ve ödem oluşturmasını engellemektedir. Bunun dışında toplardamarı kuvvetlendirecek ilaçlar ve çeşitli cerrahi müdahalelerde ciddi durumlarda başvurulacak yöntemlerdendir.