Varis Nedir? Neden Olur?

...

Tüm bayanların ortak isteklerinden biride kusursuz bir vücuda sahip olmaktır. Özellikle kısa etek ya da şort giymek için kusursuz ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak isteyen bu nedenle gerekli önlemlerini almak isterler. Bu nedenle özellikle spor yapan bayanlar güzel bacaklara sahip olmak için aynı zamanda cilt bakımlarını da yaptırmayı ihmal etmezler. Ancak bacaklarımız da oluşan bazı problemler ne yazık ki güzel ve pürüzsüz bacaklara sahip olmamıza engel olmaktadır.

Özellikle bayanlarda daha fazla görülen ve kusursuz bacaklara sahip olmasına engel olan durumlardan biride varis oluşumudur. Estetik olarak hoş bir görüntü sergilemediği için, özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri olan varisler, aynı zamanda sağlık açısından da önemli bir problem olmuştur. Eğer akşam saatlerinde artan bacak ağrılarınız ve şişlikleriniz, gece ortaya çıkan kramplarınız varsa, varis tehlikesi ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Varis Nedir?

Toplumda birçok bayanda görülen varis problemi toplar damarların genişlemesine ve şişmesine denilmektedir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir. Her hastalıkta olduğu gibi varis hastalığında da genetik nedenlerin etkisi oldukça fazladır. Bunun dışında özellikle aşırı ayakta kalma, çok fazla hareketsiz kalmak, sık topuklu ayakkabı giymek, spor ve yürüyüş yapmamak varis oluşumunda ki en büyü nedenlerden birdir.

Varisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

– Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edin.

– Çok fazla yüksek topuklara sahip ayakkabıları tercih etmeyin

– Akşamları soğuk suyla masaj yapmak ve ayakları hafif yüksekte tutmak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

– Sıcak damarların genişlemesine neden olduğu için çok fazla sıcak su ile banyo yapmayın. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durun.

– Düzenli spor ve yürüyüş yapmaya özen gösterin. Özellikle sporlar arasında bacakların çalışmasını sağlayan yüzme varis oluşumunu azaltacak sporlardan biridir.

– Kilo almanız varis üzerinde oldukça yüksek bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kilo kontrolünü sağlamanız varis oluşumunu da en aza indirecektir. Kilo almamak için kilo kontrolünü sağlamanız içinse beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

En sık görülen tedavi yöntemi varis çoraplarının kullanılmasıdır. Tedavi edilmesse vücutta çeşitli ödemlerin oluşmasına neden olabilecek varis, bu nedenle alanında uzman bir doktor tarafından teşhis ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında son zamanlarda uygulanan lazer yöntemi de birçok yol katledilmesine ve tedavide başarılı olunmasını sağlamıştır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

varis, varis nedir, varis neden olur, varis nedenleri, varis nasıl geçer, varis tedavi yöntemleri, varisi olanlar nelere dikkat etmeli, varis tedavisi, varis lazer tedavisi, varis kimlerde görülür, pürüzsüz bacak, cilt kusurları, bacaklarda görülen problemler, bacakta oluşan varis, varis genetik mi, varis bulaşıcı mı, varis çorabı ne işe yarar, varis çorabı ne için kullanılır, varis çorabı işe yarar mı, varis çorabı kullanmak varisi engeller mi