Tost Kilo Aldırırmı?

...

Tost Kilo Aldırırmı?

Tost , ekmeğin içerisine peynir, sucuk, domates, salça gibi yiyecekler ekleyerek ekmeğin gevretilmesi ile elde edilen bir yiyecektir. Genelde  kahvaltı da tüketilir. Ekmek ile yapıldığı için kilo konusunda sıkıntı yapıp yapmadığı tartışılmaktadır. Bizde ekmeğin kilo aldırıp, aldırmadığı konuluşulurken tost kilo aldırır mı konusuna değinmek gerektiğini düşündük.

 

tost kilo aldırır mı

Birden fazla yiyeceğin bir araya getirilmesi ile yapılan yiyeceklerin kalori değerleri sade olarak tüketilen yiyeceklere göre yüksektir. Tostta bu anlamda birden fazla malzeme ile yapılan bir yiyecek olduğu için kilo aldırıp aldırmadığı konusunda tartışmaya açıktır. Tost yaparken kullandığınız malzemeler ve tostu tüketim şekliniz kilo aldırıp aldırmaması konusunda daha belirleyicidir. Eğer tost yaparken beyaz ekmek kullanıyorsanız ve büyüklüğüne dikkat etmiyorsanız alacağınız kalori daha fazla olacaktır. Tam tahıllı ekmekler, az yağ ya da hiç yağ kullanmadan yapacağınız tost kalori değeri bakımından daha düşük olduğu için kilo aldırıcı özellikten çok karbonhidrat desteği olarak görülür. Yani günlük almanız gereken karbonhidratın vücuda girmesini sağlar.

tost kilo aldırır mı

Yaklaşık olarak 3 dilim kaşar peynir , 1 tatlı kaşığı kadar tereyağ ve iki dilim tost ekmeği ile hazırlanmış olan tost yaklaşık olarak 200 kaloridir.Eğer tostunuzu çift kaşarlı yapmak isterseniz kalori değeri ortalama olarak 220 olacaktır. Diyette bunu tükettiğinizde gerekli olan proteinden çok karbonhidrat alacaksınız ve vücudunuz bunu yakmadığında yağ olarak depolayacaktır. Bunun yerine tostu seviyorsanız diyetinize uygun bir hale dönüştürebilirsiniz.

Düşük Kalorili Tost Tarifi

2 dilim tam tahıl ekmeği ( avuç içi büyüklüğünde)

1 ince dilim light beyaz peynir

2 dilim domates

diyet tost tarifi

 

Yapılışı:

Ekmeklerinizi tost makinesine yerleştiriyorsunuz. Bir dilimin üzerine beyaz peynir ve domatesi dizip diğer ekmek ile üzerini kapatın. Sıcak tost makinesinde bir kaç dakika bekletin. İstediğiniz yumuşaklıkta olduğunda makineden çıkararak tüketebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz bu tarif ile alacağınız toplam kalori  127‘dir. Beyaz peynirden 30 kalori, domatesten  13 kalori, 2 dilim ekmekten  86 kalori alacaksınız. Kahvaltı da ya da ofis çalışanı iseniz öğle yemeğinizde tercih edebilirsiniz. Pratik bir yiyecektir. Yanında 1 bardak ayran  ya da şekersiz çay tüketebilirsiniz. Akşam öğünlerinde tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Çünkü akşam saatlerinde metabolizma yavaşlamaktadır. Bu nedenle alınan kalorinin yakılması konusunda vücudunuz zorlanabilir.