Topuk dikeni nedir?

...

Birçok kişide görülen ve şikayet edilen bazı sağlık problemlerinden biride ayaklarda oluşan bazı hastalıklardır. Birbirinden farklı nedene bağlı olarak ayaklarda görülen sağlık sorunları kişilerin gün içerisinde sürekli ağrı çekmesine ve hatta günlük işlerini dahi yapamamasına neden olmaktadır. Özellikle gün içerisinde sürekli ayakta çalışan kişilerde görülen bazı ayak problemleri ağrılı olabileceği gibi kimi zaman enfeksiyon ya da yara şeklinde de görülmesine neden olmaktadır.

 Toplumda sıkça görülen ayak problemlerinden biride topuk dikenidir. Topuk dikeni, topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan küçük bir kemiksi çıkıntıdır. Bu çıkıntı, ayak kemiğinin sürekli zorlanması sonucu topuk kemiğinde toplanan kalsiyum birikintilerinden meydana gelmektedir. Kemik çıkıntısı ile ilgili olmayan ve ayak kemerindeki dokunun iltihaplanması sonucu oluşan topuk dikeni, bir çeşit ayak hastalıklarından biridir. Topuk dikeni özellikle kilo problemi olan kişilerde ve basma kusuru olan kişilerde ve yanlış ayakkabı kullanımında ortaya çıkar.

Topuk dikeni belirtileri nelerdir?

Topuk dikeni genellikle çok fazla belirti vermemektedir. Ancak kemikte bulunan iltihaplanma birçok şikayetin oluşmasına neden olmaktadır. Topuk dikeninin diğer ayak problemlerine göre en belirgin şikayeti topukta oluşan batma hissidir. İlk olarak ayakta ağrının olması ile başlayan topuk dikeni ayağın dinlenmesi ile birlikte kendiliğinden geçer. Ancak ayak dinlendikten sonra ilk yere basmanızda topukta şiddetli ağrı ve batma hissi oluşmaktadır. Eğer ağrılarınız şiddetlenirse bu durumda doktora gitmeniz en sağlıklı yöntemdir. Farklı tedavi yöntemleri bulunan topuk dikeni için doktorunuzun önerdiği iltihap giderici ilaçları kullanmanız bile topuk dikeninden tamamen kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Topuk dikeni kimlerde görülür?

–  Fazla kilolara sahip kişilerde topuk dikeni şikayeti oldukça fazla görülmektedir.

– Kadınlarda ve fazla yürüyen kişilerde,

– Uzun süre ayakta çalışanlarda,

– Yanlış ve dar ayakkabı giyenlerde,

– Düz ve yayvan ayaklara sahip olan kişilerde topuk dikeni daha fazla görülmektedir.

Özellikle dar ve sıkı ayakkabıların neden olduğu topuk dikeni için daha yumuşak hava alabilen ve ortopedik ayakkabıları ya da terlikleri tercih etmeniz ayak sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak önlemlerden biridir. Yine aynı şekilde topuk dikenin en büyük nedenlerinden biri olan fazla kilolar tüm sağlığınızı tehdit ederken ayaklarınızın da bu durumdan nasibini almasına neden olmaktadır. Bu nedenle topuk dikeni ve diğer hastalıklara karşı önlem almak için mutlaka fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

topuk dikeni, topuk dikeni nedenleri, topuk dikeni neden olur, topuk dikeni nasıl geçer, topuk dikeni tedavi yöntemleri, topuk dikeni kimlerde görülür, topuk dikeni belirtileri nelerdir, topuk dikeni tedavisi, topuk ağrısı, topuk ağrısının nedenleri, ayak sağlığı, ayak ağrısı, ayak bakımı, ayak ağırmasının nedenleri nelerdir