Sporda Aşırıya Kaçmayın

...

Sonbaharın başlamasıyla birlikte spor salonlarının yolları tutulmaya başlandı. Formunuzu korumak ya da formda olmak için çaba göstermek güzel ama bunları uygularken dikkat etmemiz gereken bir şey daha var; aşırıya kaçmamak. Gündemde bulunan kuvvetlendirme egzersiz programları ana kas grupları için bacaklar, kalça, bel, göğüs, karın, omuzlar ve kollar haftada 2 veya 3 defa yapılması doğrudur.  Her egzersizi 8 ile 12 kez tekrar edin. Kuvvetlendirme egzersizleri arasında toparlanma ve yenilenme için vücudunuz en az 48 saate ihtiyaç duyar. Yürümek ısınmak için iyi bir yoldur. Germe ise soğuma için uygulanacak bir yoldur.

sporkoşu

Vücudunuzu düzgün bir şekilde pozisyonlandırın ve egzersiz sırasında rahatça hareket edebilin. Formunuzun zayıf olması yaralanmanıza sebep olabilir. Birçok uzman kuvvetlendirme egzersizlerinin rutinini öğrenmeye çalışırken ağırlıksız ya da çok hafif ağırlıklarla başlamayı öneriyor. İzole kas grubunda çalışırken yavaş bir şekilde kaldırmaya ve eşit şekilde kontrollü bir indirmeye yoğunlaşmış olun. Belirli kasları bilinçli bir şekilde kasıp gevşetirken vücudunuzu özel bir pozisyonda tutarak kasları izole edebilirsiniz. Tempo hızlanma yüzünden daha düşük kas kuvveti kazanmaya karşı daha kontrollü olmanızı sağlamaya yardımcı olabilir. Örneğin;  dambılı indirirken 3’e kadar sayın ve başlangıç pozisyonuna kaldırırken de 3’e kadar sayın.

agirlik-2-crop_orig

Kuvvetlendirme egzersizleri sırasında eğer nefesinizi tutarsanız kan basıncınız yükselir. Kaldırma, itme ya da çekme gibi dirence karşı çalışırken nefesinizi verin, gevşerken de nefes alın. Egzersize göre doğru ağırlıklar farklıdır. Şimdiki formunuzu koruyan belirli kas ya da kasları hedef alan en az 2 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlık seçin. Eğer 2 tekrar yapamıyorsanız daha hafif bir ağırlık seçebilirsiniz. Eğer bütün egzersizleri yapmak kolay gelirse biraz ağırlık ekleyerek ve haftalık çalışma sayınızı arttırabilirsiniz. Vücudunuzdaki bütün ana kas gruplarını haftada 2 ya da 3 kez çalıştırmak idealdir.

nefes-alma

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

spor, sporda aşırı zorlama, sporda tempo, nefes alma egzersizleri, formunuzu koruyun,  formda olmak, sporda ara vermek, sporda aşırı yüklenme