Spor yaparken kalbe dikkat!

...

Yard. Doç. Dr. Türkmen, spor yaparken “canından olmamak ve sakatlanmamak” için bazı kurallara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokul Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Suphi Türkmen, ”DEÜ Hastanesi acil servisine her hafta halı saha maçında sakatlanan ya da kalbinden rahatsızlanan 7-10 kişi geliyor” dedi.

Suphi Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş adamı Sabri Hakkı Ulukartal gibi 30′lu, 40′lı yaşlarında olmasına karşın spor yaparken kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren çok sayıda insan olduğunu söyledi.

Spora başlamadan önce altyapının oluşturulması gerekliliğine dikkati çeken Türkmen, öncelikle kişinin elektrografi çektirmesi gerektiğini, böylelikle kalpte bozukluk olup olmadığının anlaşılabileceğini vurguladı.

Kalp veya tüm vücut için bilgisayarlı tomografi de çekilebileceğini ifade eden Suphi Türkmen, şöyle konuştu:

”Su kaybı, varisler bile spor yaparken ölüme neden olabilir. Toplardamarda pıhtının atılması ve beyne, kalbe gitmesi sonucu kalp krizi yaşanabilir. Her 7 doğandan 1′inin kalbi delik oluyor. Genelde vücut bunu tamir ediyor ancak edemeyebiliyor da. Dolayısıyla spor yapan kişiler rahatsızlığını bilmiyor. Bu tür sorunlar ancak tetkiklerle anlaşılabiliyor. Diyabet gibi hastalıklar kalbe, böbreğe zarar veriyor. Bu hastalıklar da spor konusunda dikkatli olunmasını gerektiriyor. Dolayısıyla bir cihaz ile kalbi dinlemek yetmiyor.”

Uzun yıllar ara verdiği spora yeniden başlayan kişinin damarlarının genişlediğini ve kalbinin zayıfladığını da kaydeden Yrd. Doç. Dr. Suphi Türkmen, aşırı stres, yorgunluk, vücuda yüklenme, beslenme dengesizliği, sigara ve alkol alışkanlığının da spor sırasında kalp krizi riskini artırdığını anlattı.

HALI SAHA MAÇLARINA DİKKAT
Sakatlık ve kalp rahatsızlıkları açısından en büyük risklerden birinin de haftada bir yapılan halı saha maçları olduğunu vurgulayan Türkmen, ”En büyük tehlikelerden biri halı saha maçları. DEÜ Hastanesi acil servisine her hafta halı saha maçında sakatlanan ya da kalbinden rahatsızlanan 7-10 kişi geliyor. En ideal spor dalları yüzme, yürüme, koşu, jogging. Ancak ağırlık kaldırma, yakın mücadele sporları daha riskli. Futbol da bir mücadele sporudur” dedi.

Salonlarda yapılan aerobik çalışmalarına da dikkat edilmesi gerektiğini bildiren Türkmen, çok sayıda kişinin salonda aynı anda spor yaptığını, ortamın oksijensiz kaldığını, bunun da sağlık açısından risk oluşturduğunu ifade etti.

Pilates, fitness gibi sporların da bazı salonlarda bilinçli yapılmadığını kaydeden Türkmen, salonlardaki koşu bandına çıkıp 30 dakika yüksek tempoda koşmamak gerektiğini, hızı kademeli olarak ayarlanarak en fazla 20 dakika koşu yapılabileceğini söyledi.

Sporcu olmayan birinin haftada 3 gün, 20-40 dakika arası egzersiz yapmasının sağlıklı olacağını belirten Türkmen, spor yapmadan 2,5 saat önce sindirim işleminin tamamlanmış olması, yemekten hemen sonra spor yapılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/748593-spor-yaparken-kalbe-dikkat