Şişman bir görüntü sergileyen Obezitenin nedenleri ortaya çıktı

...

Şişman bir görüntü sergileyen Obezitenin nedenleri ortaya çıktı

Şişmanlık, alınan fazla kalori miktarının harcanan kalori miktarından daha fazla olması sonucu vücutta yağ miktarının artması ile sonuçlanan bir hastalıktır.  Gıdalarda  alınan enerji, harcanan enerji miktarından daha  fazla ise kilo alımı hızla ortaya çıkar. Bu durumda obeziteye yol açabilir.  Şişmanlık (obezite) vücutta birçok rahatsızlığa yol açmaktadır. Sizlere bu yazımızda obezitenin nedelerine deyiniyoruz…

 

Bilimadamları, artık obezitenin sebeplerini buldular. Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nde kobay fareler üzerinden deney yapıldı. Mutasyona uğrayan farenin beyninin iştah hormonlarındaki değişikliklere verdiği tepkinin sekteye uğradığını, bunun da beyne “artık yemek yeme” mesajının gönderilmesini engellediğini gösterdi.

BBC verdiği habere göre, bilim adamları, Beyin Kökenli Nörotrofik Faktör (BDNF) adı verilen genin sebep olmasıyla mutasyona uğrayan farelerin normalden yüzde 80 oranında daha fazla yemek yediğini belirledi.

Yemek yedikten sonra insülin ve leptin gibi hormonların beyne “artık yemek yeme” mesajı gönderdiğini belirten bilim adamları, mutasyona uğrayan farelerde söz konusu mesajın hormonlardan beynin doğru merkezine iletilmek üzere kana geçmediğini belirledi.

Araştırmayı yöneten Prof. Baoji Xu, BDNF geni mutasyona uğradığında nöronların birbirleri ile iletişim kuramadığını, leptin ile insülin mesajlarının iletilmediğini, dolayısıyla iştahta herhangi bir azalma olmadığını söyledi.

obezide nedenleri, obezite nasıl olunur, obezite nedir, obezite olmamak için, obezite olmanın sebebi nedir, obezite sebepleri, obezite tedavisi, obeziteden korunmak için ne yapılmalı, obeziteden korunmanın yolları, obeziteden nasıl kaçınılır, obezitemiyim, obezitenin tedavileri, obeziteye yakalanmamak için