Şirpençe nasıl tedavi edilir?

...

Şirpençe nasıl tedavi edilir?

Vücutta birden fazla kan çıbanının meydana gelmesi ve bu çıbanların aynı çevre ve dokuda oluşup genişleme göstererek daha da yayılmasına tıpta karbonkül, halk arasında ise şirpençe denmektedir. Birçok çıbanın birleşip tek çıban gibi görülmesi hastalığı olan şirpençe, tahta sertliğinde, dokunulduğunda şiddetli ağrısı olan, ateş, titreme, halsizlik ve baş ağrısı gibi şikayetlere yol açan bir hastalıktır.

Şirpençe nasıl geçer?

Şirpençe hastalığının meydana gelmesinden kısa bir süre tahta sertliğinde çıban yumuşayacak ve iltihap dışarı boşalacaktır. Genellikle de çıban bölgesi deriden ayrılır ve bölge yavaş yavaş kapanır. Ancak sorun ilerlediği zaman şirpençe içinde bulunan iltihaplı akıntı kana karışarak hastaların ölümüne yol açabilir. Bu nedenle kısa sürede geçmeyen ve daha da ağır bir hal alan şirpençe tedavisi için uzman bir hekime başvurmada geç kalmayın.

Şirpençe hastalığının tedavisi aşamasında ilk yapılan uygulama, çıbanın üzerindeki kabuğu kaldırmaktır. Kabuk kaldırıldıktan sonra cerahatlenme geçene dek antiseptik sıvılarla pansuman uygulanır. Hekimler hastalara zaman zaman sıcak kompres uygulamalarını da söylerler. Ancak şirpençe tedavisi için en etkili şey, antibiyotik ilaç kullanımıdır. Aşırı bir şekilde derinin gergin olması ve şirpençenin derinlerde vuku bulması hastaya ciddi rahatsızlık verdiği için, hastanın rahatlaması açısında cerrahi olarak çıbanın içi de açılabilir.

şirpençe hastalığı nasıl geçer, şirpençe hastalığı tedavisi, şirpençe nasıl geçer, şirpençe tedavi yolları, şirpençe tedavi yöntemleri, şirpençe tedavisi, şirpençe ve tedavisi, şirpençenin tedavisi