Şeker ve saç kaybı arasındaki ilişki

...

Hormonlar, diyet ve saç kaybından bahsederken, vücudun şeker seviyesini düzenlemekte önemli bir rolü olan pankreastan da bahsetmemiz gerekir. Bu ilişkiyi anlamak için, pankreasın nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Eğer siz ya da çevrenizden biri diyabet hastası ise bu konuda bilginiz olması ola­sıdır.

Pankreas, sabit kan şekeri seviyelerini muha­faza eden ensülin ve glucagon’u üretir. Ensülin, vücut hücrelerinin glikozu (şeker) yakıt olarak kul­lanmasına yardım eder; böylece kan dolaşımındaki şeker miktarını düşürür. Glucagon, kan dolaşımın­daki şeker miktarının yükselmesi gerektiğinde, depoladığı şekeri kana salgılaması için karaciğeri uyarır. Bu iki hormon, kan şekeri seviyesini den­gede tutmak için işbirliği yaparlar.

Pankreas yeterince ensülin üretemediğinde ya da vücut pankreasın ürettiği ensülini kullanama­dığında diyabet, yani kronik yüksek kan şekeri rahatsızlığı meydana gelir. Bu, şekerin kan dolaşımından, vücuda yakıt oluşturmak için ona asıl ihtiyaç duyan hücrelere ya da yakıta ihtiyaç duyul­duğunda kullanılmak üzere depolandığı karaciğere ulaşamadığı anlamına gelir.

Hipoglisemi ya da düşük kan şekeri olarak bili­nen bunun tam zıt durumunda ise, vücuttaki şeker, hücreler tarafından yakıt olarak aşırı kullanılır ve kan dolaşımında yeterli şeker kalmaz. Bu durum, kan şekeri seviyelerinin korunması için yeterince sık yememek gibi basit bir nedenden (birkaç saat ya da bütün gün yemek yemediğinizde hissettiğiniz o bulantı ve sersemlik bu yüzdendir) ya da aşın ensülin üretiminden kaynaklanabilir.

Vücudunuzdaki ensülin ve testosteron seviye­leri arasında önemli bir bağlantı vardır; ensülini kontrol ederek testosteronu da kontrol edebilirsiniz. Bu, saç kaybını önlemek ve saç uzaması için uygun bir dahili fizyolojik çevre yaratmak açısından önemli bir yöntemdir.