Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

...

Saçlar görünümümüzün en önemli unsurudur. Erkekler ve kadınlar için saçlar önemlidir. Sağlıklı bir birey saçlarının parlaklığı ve bakımı ile kendini göstermektedir. Sağlıklı saçlara sahip olan kişilerde saçlar parlak, kırılmamış, canlı ve gür haldedir. Koparak dökülme sorunu yaşamazlar. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için ise yalnızda yıkamak yeterli olmayacaktır. Belli aralıklarla yapılan bakım maskeleri saç sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Saçlarımız kirli hava şartları, dengesiz beslenme, güneş ışınları, ilaçlar, yanlış ürün kullanımı, fazla ısıya maruz kaldıkları için yıpranırlar.Ayrıca psikolojik olarak yaşanan çöküntüler, stres gibi durumlarda saç dökülmelerine neden olmaktadır. Tüm bu koşullar altında saçlarınıza bakım yapmadığınızda saçlarınızın matlaştığını, cansızlaştığını ve güçsüz bir hale büründüğünü göreceksiniz. Bunların önüne geçmek için evinizde ekonomik şartlarınıza uygun maskeler hazırlayarak daha sağlıklı saçlar elde edebilirsiniz. Saçlarınızın ihtiyacına göre evininiz de ya da rahatlıkla ulaşabileceğiniz malzemelerle maskeler hazırlayabilirsiniz.

Nemlendirici Saç Maskesi

100 gram gül suyu ile 3 ampul C vitaminini bir şişede karıştırın. Çalkalayarak karışımın homojen olmasını sağlayın. Karışımı saç köklerinize mesajla yedirin ve saçlarınızı tarayarak karışımın tüm saçınıza yayılmasını sağlayın. Bu solüsyonu uyguladıktan sonra saçlarınızı yıkamanıza gerek duymayacaksınız.

Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Maske

  • 1 yumurta
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı sirke

Malzemeleri bir kapta karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi saç köklerinden saç uçlarına doğru tüm saçınıza uygulayın. Bir tarak yardımıyla da karışımın tüm saça yayılmasını sağlayın. 15 dakika sonunda maskeyi yıkayarak temizleyin.

Yağlı Saçlar için Yağ Dengeleme Maskesi

Saçlarınız çabuk yağlanıyor ise 1 yumurta ile 2 yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. Temiz saçlarınıza uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın.

Saç Dökülmesi İçin A Vitamini Maskesi

  • 150 gram zeytinyağı
  • 4 çorba kaşığı badem yağı
  • 1 ampul A vitamini

Malzemeleri bir şişe içerisinde karıştırın.Maskeyi saç köklerinize ve tüm saçınıza uygulayın. Sıcak havluyla sardığınız saçlarınızı 2 saat boyunca bekletin. Bekleme işlemi sonrası saçlarınızı yıkayın.

Parlak Saçlar İçin Maske

Saçlarınızı yıkadıktan sonra 1 fincan taze limon suyuyla sirkeyi saçınıza uygulayın.Daha sonra saçlarınızı durulayın. Bu maskeyi 2 haftada bir uygulamanız daha iyi olacaktır. Sirke ve limonun antiseptik (mikrop kırıcı) özellikleri de göz önünde bulundurulduğunda bu maske kepek sorununuza da iyi gelecektir.

Saç Güçlendirici Losyon

Saçlarınızın güçlenmesini istiyorsanız 1 litrelik cam kavanoz içerisine 1 avuç karanfili koyarak ağzını sıkıca kapatın. Güneş almayan  bir yerde 1 gün boyunca bekletin. Bir günün sonunda hazır olan rengi değişmiş su ile saç  diplerinize her gün masaj yaparak uygulayın.1 haftanın sonunda etkisini göreceksiniz.