Reflünüz varsa lokmanızı en az 10 sefer çiğneyin

...

Çok sık adını duyduğumuz hastalıklardan biride reflüdür. Türkiye’de erişkinlerin yaklaşık %20’nde reflü bulunmaktadır. Peki reflüden korunmak için ne yapmalı? Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan reflü şikayetleri hakkında, reflü hastaları için bazı öneri ve uyarılarda bulundu.

Reflü;  yenilen besinlerin mideye gitmesinden bir süre sonra mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşan birtakım rahatsızlıktır. Mide içeriği, belirgin derecede asitli olması sebebiyle birtakım şikayetleride beraberinde getirir. Aynı zamanda, mide içeriğindeher zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur. Alkali özellikli olan safra ve pankreas sıvıları da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olabilir. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.

Yemek borusunu bu sıvıların tahriş edici etkisinden ancak 2 yöntem ile korunulur.

1-  Yemek borusunun kendisinin temizlenme mekanizması: Yemek borusunun mideye doğru olan normal hareketleri, tükürük salgısının alkali olması; mideden yemek borusuna gelen sıvıların tahriş edici etkisini azaltır.
2. Mide sıvısının yemek borusuna çıkmasını engelleyen kas yapısı:Yemek borusunun alt kısmıyla mide girişindeki kaslar özel bir yapı oluşturarak burada bir valv mekanizması yaratıyor. Yemek yediğimiz sırada lokma geçerken açılan bu mekanizma normal hallerde mide içeriğinin yukarı çıkmasına çok kısa süreliğine izin veriyor. 

Reflü için Tefavi Yöntemleri

Reflü şikayetleri için birtakım cerrahi yöntem ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Tedavide mide asidini kontrol altına alacak ya da salgısını azaltacak ilaçlar kullanılıyor. Böylece yemek borusuna kaçan asit miktarı azaltılılır.

Reflüye Karşı Almanız Gereken Önlemler

–  Yemek yedikten sonra hemen uyumayın, yemek yedikten itibaren 3 saat bekleyin ve midenin sindirmesine yardımcı olun

–  Yemeklerinizi yavaş ve lokmalarınızı en az 10 sefer çiğneyerek yutun bu şekilde ebsinlerin sindirilmesi daha kolay olacak reflü şikayetleriniz azalacaktır.

–  Asitli, gazlı içeceklerden özellikle alkolden uzak durun. Bunun dışında kahve, yağlı soslar, kızartmalar, acılı baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak ve çikolata gibi yiyeceklerden uzak durun.

–  Bazı ilaçları aspirin ve ağrı kesici gibi olabildiğince az kullanmaya çalışın.

–  Midenizi şişirmeden az ama sık yiyin, aşırı ağır yemeklerden kaçının

–  İdeal kilonuzu korumaya çalışın hatta fazlalıklarınız varsa vermeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü bazı hastaların 10-15 kilo kaybı yaşamasından sonra reflü şi,kayetleri azalıyor.

–  Dar giysi giymekten kaçının ve kemerlerinizi çok fazla sıkmayın.

–  Çok fazla ağır güç gerektiren işlerden uzak durun.

–  Sigarayı mutlaka bırakın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

reflü, reflü nedir, reflü nasıl oluşur, reflü şikayetleri, reflüden korunma yolları, reflüsü olanlar ne yapmalı, reflü tedavi yöntemleri, reflü belirtileri, reflü kimlerde görülür