Patatesli İçli Köfte

...

içli köfte

Star Tv’de yayınlanan Soframız programını ev hanımları iyi bilirler.Her gün ayrı bir şehre ait tariflere yer veriliyor ve detaylı anlatılarak yapıldığı için hanımların büyük bir yardımcısı oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Adana’dan Filiz Hanım tarafından yapılan Patatesli İçli Köfte gerçekten harikaydı…İşte tarifi:

Malzemeler:

Dış harcı için; 300 gr. yağsız, sinirleri alınmış dana kıyması, 2 su bardağı ince bulgur, 1 su bardağı yarma yani ince kırılmış buğday, 1 adet yumurta, 3 yemek kaşığı un, 1 tatlı kaşığı biber salçası, 1,5 tatlı kaşığı kimyon

İç harcı için; 4 büyük boy haşlanmış patates, bir büyük boy kuru soğan, 1 tatlı kaşığı biber salçası, 2 çay kaşığı pul biber, 2 çay kaşığı karabiber, 2 yemek kaşığı tereyağı, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam yaklaşık 9-10 sap maydanoz

Sosu için; 2 büyük diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı biber salçası, 1 kahve fincanı zeytinyağı

Yapılışı:

Dibi tırtıklı derin bir tepsiye 2 su bardağı ince bulgur, 1 su bardağı yarma yani ince kırılmış buğday konulur. (Kırılmış buğday yerine irmik de kullanılabilir.) Üzerine 1,5 tatlı kaşığı tuz serpildikten sonra yumuşaması için 1 bardak soğuk eklenir ve iyice karıştırılır. Bulgur ve yarma biraz yumuşadıktan sonra bir yumurta, 1 tatlı kaşığı biber salçası ve 1,5 tatlı kaşığı kimyon üzerine eklenir. Azar azar su ilave edilerek iyice yoğrulur.

Bulgur ve yarma yumuşamaya başlayınca 300 gr. yağsız, sinirleri alınmış dana kıyması ilave edilerek yoğurmaya devam edilir. (Hem malzemelerin yumuşaması hem de özdeşleşmesi için avuç içiyle ezerek yoğurmak gerekir.) Harç, sakız kıvamına gelmeye başladığında 3 yemek kaşığı un ilave edilir ve yine avuç içiyle ezilerek yoğrulur. Harç tepsiyi kaldıracak kıvama geldiğinde hazır demektir. Üzerini hava almayacak şekilde kapatılarak 15-20 dakika dinlendirilir.

İç harcı için; 4 patates haşlandıktan sonra püre kıvamında iyice ezilir. Soğan robotta incecik kıyıldıktan sonra 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı tereyağıyla kavrulur. Soğanlar pembeleştikten sonra pul biber, biber salçası ve karabiber eklenerek kavurmaya devam edilir. Salça da kavrulduktan sonra ezilen patatesler harca eklenir. Birkaç dakika kavrulduktan sonra soğuması için ayrı bir kaba alınır. Üzerine incecik kıyılan maydanozlar eklenerek iyice karıştırılır. Bulgurlu harçtan kopartılan küçük parça avuç içinde yuvarlanır ve işaret parmağıyla oyulur. Oyulan kısma patatesli harç konulduktan sonra elde döndürülerek top şeklinde kapatılır.

Büyük bir tencerenin yarısına kadar sıcak su doldurulur. İçli köftelerin pişerken dağılmaması için suya bir çay kaşığı limon tuzu konulur. (Limon suyu da tercih edilebilir.) Bir tatlı kaşığı tuz da ilave edildikten sonra kaynaması beklenir. Hazırlanan içli köfteler kaynayan suya birer birer bırakılarak haşlanır. İçli köfteler suyun üzerine çıktığında pişmiş demektir. Kevgirle suyu iyice süzülerek servis tabağına alınır. Arzu edilirse bu şekilde servis edilebilir ya da iyice kızmış olan bol ayçiçek yağında her iki tarafı da kızartılır. Ayrı bir tavada, ezilmiş sarımsak ve biber salçası zeytinyağında kavrulur. Patatesli içli köftelerin üzerine eklenerek servis edilir.