Oruç tutarken neden kilo alırız?

...

Her yıl ramazan ayının gelmesi manevi sevincin yaşanmasına neden olurken aynı zamanda birçok kişinin ortak problemi olan kilo alma sorununu da beraberinde getirmiştir. Özellikle her yıl ramazan ayında kilo aldığını söyleyen kişiler ramazan ayı boyunca her ne kadar az yemek yerlerse yesinler buna rağmen kilo aldıklarını ve bu duruma anlam veremediklerini söylerler. Aslında basit açıklaması olan bu durum kimi zaman yanlış beslenme alışkanlıklarına kimi zaman metabolizmaya bağlıdır.

Ramazan ayı kişilerin kilolarını koruyabilmekte en çok zorlandıkları dönemdir. Bütün bir günün açlığını, iki öğüne sığdırarak oruç tutanlar, Ramazan ayı boyunca kilo almak durumunda kalırlar. Kilo almamak için az miktarlarda ve düzenli yemek yemenin yanı sıra, kızartmalardan, yağlı yemeklerden ve tatlılardan uzak durmak gerekir. Bunun dışında Ramazan ayında kilo almamızdaki en büyük nedenlerden biride çok fazla yemek yememiz ve daha sonra hareketsiz kalmamızdır. Yanlış beslenme alışkanlıkları be aşırı hareketsiz kalma durumu oruç tutarken kilo almamız üzerinde etkili olan en büyük nedenlerdendir. Oruç tutarken uzun süre  aç kalma durumunda, metabolizmanız daha az enerji harcar. Açlık nedeniyle hareketleriniz de yavaşladığı için, bazal metabolik hızınız düşmeye başlar. Bu arada kendisini açlığa alıştıran vücut ise enerjiyi daha az harcayıp, olabildiğince depolamaya başlar. Depolanan bu enerji ise bizlere kilo olarak geri döner.

Bunun dışında Ramazan ayında sık karşılaştığımız durumlardan biride iftardan sonra canımızın tatlı istemesidir. Gün boyunca açlık hissedip iftarda yemeğe oturduğunuzda, insülin hormonunuz daha fazla salgılanmaya başlar ve bu nedenle, iftardan sonra canınız daha çok tatlı yemek ister. Tatlı yemeğe devam etmemiz durumda ise vücudumuzun insülin salınımını artar bu durum ise kilo almamız üerinde etkili olan bir diğer nedenlerdendir. Bu nedenle Ramazan ayında kilo almamak için olabildiğince az yemeye, daha fazla hareket etmeye ve tercih ettiğiniz tatlıları olabildiği kadar az şekerli ve sütlü tatlılardan yana kullanmanız oruç tutarken kilo almamanıza yardımcı olacak basit önerilerden biridir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ramazan, ramazan ayı, oruç, oruç tutmak, oruç tutarken neden kilo alırız, oruç tutarken kilo almak, oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalı, oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalıyız, oruç tutarken nasıl kilo verebilirim, oruç tutarken kilo verme yöntemleri, kilo verme yöntemleri, kilo verme kuralları, nasıl kilo verebilirim, kilo almamak için ne yapmalıyım, beslenme önerileri, sağlıklı yaşam, ramazanda beslenme, ramazan da nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken ne yemeliyiz, ramazanda neden kilo alırız, oruç ayında neden kilo alırız, oruç tutarken neden kilo alırız