Obezite nasıl anlaşılır?

...

Obezite nasıl anlaşılır?

Dünya Sağlık Örgütü, son dönemlerde hızla artış gösteren obezite hastalığının kesin olarak anlaşılması için Beden Kitle İndeksi (BKİ) adı verilen, kişinin vücut ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilen değeri kullanarak obeziteyi belirlemektedir. Beden Kitle İndeksinin hesaplanması ile elde edilen değer, bireyin obezite olup olmadığının ya da, obezite olma yolunda ilerlediğinin kesin olarak anlaşılmasını sağlayan bir işlemdir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün uluslar arası obezite sınıflandırması için kullanmış olduğu Beden Kitle İndeksi tablosunu da sizlerle paylaşıyoruz.

Obezite nasıl anlaşılır?

Obezitenin kesin olarak anlaşılması için kullanılan Beden Kitle İndeksi hesabını herkes yapabilir.  Beden kitle indeksi tablosuna göz atarak obezite hastası mısınız, yoksa değil misinizi, kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Obezite için yapılan araştırmalarda, vücuttaki yağ miktarından çok, yağın vücutta bulunduğu bölge ve dağılımı üzerinde durulmakta olduğundan, yağın bulunduğu bölge ve dağılımı, hastalıkların morbidite ve mortalitesi ile alakalıdır. Kadın ve erkeklerde bölgesel yağ dağılımı genetik faktörlerden dolayı değişiklik gösterdiği için, android tip (erkek tipi), elma tip, jinoid tip (kadın tip) ve armut tip gibi değişik isimler ile kişinin vücut yapısı isimlendirilmektedir. Obezite olan kadın veya erkeklerde yağlanma vücudun üst kısımlarında ise android tip, bel, üst karın ve göğüs bölgesinde ise elma tip, vücudun alt bölümünde ise jinoid tip, kalça, uyluk ve bacaklarda ise de armut tip denmektedir.

beden kitle indeksi, beden kitle indeksi hesaplama, beden kitle indeksi tablosu, obezite hastalığı nasıl anlaşılır, obezite hastalığı nasıl oluşur, obezite hastalığını anlamak için, obezite hastalığının anlaşılması için, obezite nasıl anlaşılıyor