Meme kanseri için riskler

...

Çağımızın en büyük hastalıklarından olan kanserin özellikle kadınlarda görülen bir çeşidi olan meme kanseri… Meme kanseri riskinde artış ile ilişkili bazı risk faktörleri vardır. Özellikle kadın olmak bu riski arttırmaktadır. Kadınlar erkeklere oranla daha sık meme kanserine yakalanmaktadırlar, hatta çoğu insan erkeklerin de meme kanseri riski olduğunu bilmemektedir.

Bir diğer risk faktörü de artan yaştır. 55 yaş üstü kişilerde daha genç olanlara göre daha fazla risk vardır. Aynı zamanda meme kanseri genetik koşullarda da çok etkili olmaktadır. Ailede meme kanseri geçiren bir birey varsa risk daha da artmaktadır. Meme kanseri riskini arttıran gen mutasyonları anne-babadan çocuğa geçebilmektedir. Bu genler diğer kanser risklerini de arttırabilir.

Bir diğer faktör de göğüs bölgesinde radyasyona maruz kalmaktır. Obezite, fazla kilolar, yanlış beslenme, yapay gıdaların tüketilmesi, spor yapmamak da meme kanserini tetikleyen faktörlerdir. Erken teşhisin tedaviyi çok olumlu etkilediğini düşünürsek sürekli ve düzenli kontrol ile riskleri en aza indirebilirsiniz.