Kulak Sağlığınız İçin Bunlara Dikkat Edin!

...

Belkide hayatta olan bitenin farkına varmamızı sağlayan değerli organlardan biride kulak olmuştur. Dış Dünya sesini duymamızı sağlayan algı organlarımızdan olan kulak bu nedenle hepimiz için en değerli organlardan biridir. Ancak kimi zaman gün içerisinde yaptığımız bazı yanlışlar ne yazık ki kulak sağlığını tehlikeye atarak bazı kulak hastalıkları ile karşı karşıya kalmamıza neden olmuştur. Peki nedir bu yanlışlar? İşte kulak sağlığını korumamız için dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlar.

Havuz temizliğine dikkat edin!

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte hepimizde havuz ya da deniz heyecanı başlar. Daha çok sıcak havalarda serinlemek için girdiğimiz havuz ya da deniz bazen farklı problemler ile karşı karşıya kalmamıza neden olabilir. Bunun nedeni ise yeteri kadar hijyen olmayan havuzlar olmuştur. Bu durum bazı enfeksiyonel hastalıklar ile karşı karşıya kalmamıza neden olurken aynı zaman da kulak enfeksiyonları da yaşamamıza neden olabilir. Bu nedenle serinlemek için girdiğiniz havuz ya da denizin temiz olmasına özellikle havuzun hiyjenik olduğuna emin olunuz. Bu şekilde hem kulak hem de diğer enfeksiyonel hastalıklara karşı kendi önleminizi alabilirsiniz.

Kulak çubuğu kullanmayın!

Kulakta oluşan birçok hastalığın ve özellikle kulak zarının tahrip olmasının en büyük nedenlerinden biride sık sık kullanılan kulak çöpü olmuştur. Sert bir yapıya sahip olması nedeniyle kulak zarının delinmesine ve hatta kulak zarının yırtılmasına neden olan kulak çöpünü kullanmak bu nedenle doğru değildir. Eğer kulak çöpü kullanıyorsanız kulak çöpünü çok ileri itmeden kulağınızı temizleyebilir ya da kulak çöpü olmadan serçe parmağınız ile doğal bir şekilde banyo esnasında kulağınızın içini temizleyebilirsiniz.

Kulağınız kaşınıyor ya da akıyorsa doktorunuza danışın!

Kulak sağlığı bakımında yapılan en büyük yanlışlardan biride şüphesiz ki kulak şikayetlerinin yeteri kadar önemsenmemesi ve dikkate alınmaması olmuştur. Özellikle zaman zaman kulakta oluşan kaşıntı ve akıntı birçok kişi tarafından önemsenmeyerek daha sonra bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Eğer kulağınızda herhnagi bir ağrı, şişkinlik, akıntı ya da kaşıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız bu durumda kendi önlemlerinizi almak yerine en kısa sürede doktorunuza danışarak şikayetlerinizi bildirmeniz daha doğru olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kulak, kulak sağlığı, kulak bakımı, kulak hastalıkları, kulak zarı, orta kulak, orta kulak iltihaplanması, sağır, sağır olmak, kulak temizliği, kulak çöpü, kulak çöpünün zararları, kulak çöpü zararlı mı, havuz, kirli havuz, havuz sağlıklı mı, havuzun zararları, havuz ve kulak sağlığı, havuz temizliği, enfeksiyon, sağlık, kulak ağrısı, kulak ağrısı neden olur, kulak ağrısnın nedenleri, kulak ağrısı nasıl geçer