Kereviz Nedir? Faydaları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

...

KEREVİZ NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız ama fazla severek tüketmediğimiz sebzelerden biri olan kereviz. Her ne kadar sevilmese de aslında tam bir şifa kaynağıdır. Maydanoz giller ailesinde yer alan kereviz güçlü bir antioksidana ve iltihap sökme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda da kan basıncını düzenleyerek hipertansiyonu da dengeler.

Kereviz, fazla tüketilmeyen sebzeler arasındadır. Bunun yanı sıra ise kereviz aslında sıkça tüketilmesi gerekir. Hem sindirim sistemi için  hem de vücut için adeta bir ilaç deposudur.

Sindirim sistemi için mide ve mide duvarlarını korur ve onarır. Bu sayede herhangi bir mide rahatsızlığının oluşumunu kaldırır.

İçindeki vitamin, mineral, ve lifler sayesinde kötü hücreleri yok eder. Kanser hücrelerini de oluşumunu engeller. Bu sayede de kansere karşı da koruma sağlar.

Kolestrol miktarını eşit tutar ve tansiyonu dengede tutar.  Kan sulandırıcı özelliği de vardır. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır. Damar tıkanıklığını da önler.

Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız kereviz. Genellikle karşımıza sebze yemekleri olarak çıkar. Zeytinyağlı yemekler, veya haşlama olarak da çıkar. Salatalara da konulabilir.

Diyabet hastalı için ise adeta mucize denilebilir. Diyabet hastalarının bile kullanabileceği bir sebzedir.

Kerevizin aynı zamanda kadınlar üzerindeki etkisi daha büyüktür. Adet dönemlerini sancılı geçiren kadınlar için adet düzenini dengeler ve ağrısını hafifletir.

Yüksek düzeyde tuz içermek yerine daha az tuz barındırır ve iyi huylu tuza sahiptir.

Yüksek oranda K vitamini  içerir ve bu sayede de kemik gelişimine de katkıda bulunur. Kemiklerin güçlenmesini ve sağlamasını sağlar.

Kerevizin tohumu ise oldukça yaygın kullanımdadır. Bu tohumu baharat olarak da kullanabilir. Kereviz tohumunun çayını da tüketebilirsiniz.

Bu çayın yapımı ise; öncelikle kereviz tohumlarını inceleninceye kadar  öğütüyoruz. Daha sonra 1 çay bardağına 1-2 çay kaşığı kadar kereviz tohumunu ekliyoruz. Üzerine ise daha önce kaynattığımız kaynar suyu döküyoruz. Yaklaşık 10 dakika kadar demlediğimiz de ise süzüp tüketmeye başlayabiliriz. Günde en fazla 3 bardak içilebilir.

Kerevizin diğer kullanım şekli ise yine tohumdan giderek kereviz tohumu yağıdır. Yağ kullanımında ise vücutta herhangi bir şişlik veya ağrı varsa bunları yok eder.  

KEREVİZİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

 Faydasının yanı sıra aşırıya kullanımının da zararları olabilir. Bunlardan bazıları ise;

Kerevize alerjisi olanlar veya daha önce kerevizden dolayı başka bir olay yaşayanların kullanmaması gerekir.

 Kerevizin bağırsak temizleme özelliği olduğundan eğer ishal durumunuz varsa kereviz kullanmamalısınız.

Her ne kadar sindirim sistemi ve mide için faydaları büyük olsa da fazla kullanımı mide de sorunlara yol açabilir.

Hamilelik sürecinde kadınların kereviz kullanmaması gerekir. Hamilelik sürecinin bitmesini beklemelilerdir. Hamilelik süreci bitse bile bu sefer de emzirme dönemi başlayacaktır ve kereviz emziren annelerinde kullanmaması gerekir.

Siz kullanamasanız bile bebeklere kereviz yedirebilirsiniz. Bunun için kereviz yemeklerinden biri olan portakallı kereviz çorbası uygundur.

Eğer tiroid ilaçları veya kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız kereviz kullanılmaması gerekir.

Eğer böbrek sorunları yaşıyorsanız kerevizi tüketmemelisiniz.