Kemiklerinizi D Vitaminiyle Koruyun

...

D vitamini yağda çözünen bebeklerin ve çocukların kemik gelişiminde çok önemli bir yer tutan vitamindir. Güneşin etkisiyle deri altındaki kolesterol depolarında oluşur ve kalsiyumla ilgili bir çok görev alır.  Peki bu vitaminin görevleri nelerdir? Hangi besin maddelerinde bulunur ve eksikliği durumunda ne gibi sıkıntılar yaratır?

D Vitamininin Görevleri

D vitamini vücutta kalsiyumu kontrol eden önemli bir hormona dönüştürülür, kalsiyumun ve fosforun bağırsaklarda emilimini sağlar. Kemiklerin kalsiyumu kolayca alınmasını sağlamakla görevlidir.Kemiklerinizi D Vitaminiyle Koruyun

Eksikliği

D vitamini bebeklerin ve çocukların yetişkinlerden daha çok ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Çocukların kemik gelişimi için çok önemlidir ve eksikliği durumunda raşitizm hastalığı görülmektedir. Bu hastalıkta ilk dişin çıkması gecikir, kafa tasının çeşitli yerlerinde yumuşamalar, duruş bozuklukları ve uzun kemiklerin uçlarında büyümeler meydana gelir.

Yetişkinlerde ise raşitizm gibi kemiklere hasar veren başka bir hastalık olan osteomalasi meydana gelir. Bu hastalıkta kemikler yumuşar ve kolayca kırılabilir hale gelir.

Bulunduğu Besinler

Süt, yumurta, morina balığı, ringa balığı, somon, tereyağı ve peynir D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

D Vitamini Desteği

  • Vejetaryenler,
  • Özellikle kış aylarında sütünde D vitamini eksikli bulunan emziren anneler
  • Eve bağımlı ve az yeme alışkanlığı olan yaşlılar
  • Kapalı kıyafetler giyilen bir kültüre sahip insanlar

D vitamini desteği alması gereken insan gruplarıdır.