Karatay Diyeti

...

karatay-diyeti-yorumlarıAlışılagelmiş diyet kurallarını bazen uygulayan bazen de hiçe sayan ve yeni bir zayıflama yöntemi olarak görülen Karatay Diyeti, kısa sürede pek çok kişi tarafından uygulanarak günümüz popüler diyetleri arasında yer almayı başarmıştır. Pek çok diyet programının aksine Karatay Diyetinde öğünlerin arasında 5 saat olması ve ara öğün yenilmemesi tavsiye ediliyor. Makarna, mısır, hamur işi, şeker gibi yüksek glisemik indeksli besinler yasak listesinde. Meyve ise oldukça sınırlı sadece öğünde 1 adet tavsiye ediliyor. Belirli bir yaşam tarzı haline getirilen 1 haftalık örnek Karatay Diyeti listesi:

Pazartesi

Kahvaltı: Tereyağında 2 adet yumurta, istediğiniz kadar tuzsuz siyah ya da yeşil zeytin, tuzsuz peynir, kuru meyvelerden bir avuç, şekersiz çay ya da form çayları, bir avuç ceviz.

Öğle yemeği: Haşlanmış kırmızı et, bol yeşillikli zeytinyağlı salata, zeytinyağlı herhangi bir sebze yemeği, tuz içermeyen ayran, yemekten sonra istenirse yeşil çay.

Akşam yemeği: Izgara balık, mevsimine göre bulunan yeşillikler içeren bol salata.

 Salı

Kahvaltı: Haşlanmış 2 adet yumurta, siyah-yeşil zeytin, labne peyniri, yeşil biber, roka, maydonoz,domates,içecek olarak süt, fındık, ceviz.

Öğle yemeği: Bir dolu tabak zeytinyağlı lahana yemeği ya da barbunya veyahut karnabahar yemeği, istediğiniz kadar yoğurt.

Akşam yemeği: Haşlanmış tavuk eti, bol salata, bir elma.

 Çarşamba

Kahvaltı: Tereyağında ya da zeytinyağında 2 yumurtayla yapılmış menemen, labne peyniri, ceviz, fındık, Antep fıstığı, sevilen bir bitki çayı.

Öğle yemeği: Izgara köfte, yoğurt, zeytinyağlı bir sebze yemeği, salata, ayran ya da su.

Akşam yemeği: Kuzu eti pirzolası ya da bonfile, zeytinyağlı bir sebze örneğin fasulye ya da enginar, bakla yemeği, bol salata.

 Perşembe

Kahvaltı: İki yumurtayla yapılmış omlet, labne peyniri ya da tuzsuz peynir, yeşil biber, siyah-yeşil zeytin, yeşillik, ceviz,fındık, badem, şekersiz çay.

Öğle yemeği: Bonfile ızgara, zeytinyağlı pırasa ya da kereviz, domates söğüş, yoğurt ve bir kaşık keten tohumu, su.

Akşam yemeği: Izgara tavuk eti, zeytinyağlı barbunya, bol salata, rendelenmiş havuç, turp, ayran.

 Cuma

Kahvaltı: Haşlanmış iki adet yumurta, tuzsuz peynir, zeytin, maydonoz, kırmızı biber, roka, biber, ceviz, badem, fındık, fıstık, şekersiz çay.

Öğle yemeği: Izgara kebap, közlenmiş yeşil biber, domates söğüş, rendelenmiş turp, ayran.

Akşam yemeği: Izgara köfte, yoğurt, bol salata, zeytinyağlı semizotu yemeği, bol su.

Cumartesi

Kahvaltı: Pastırmalı 2 adet yumurta, labne peyniri, yeşillik,nane, biber, zeytin, ceviz, fındık, bir bardak süt.

Öğle yemeği: Izgara bonfile, yoğurtlu semizotu, bir kaşık keten tohumu.

Akşam yemeği: Izgara balık, rendelenmiş turp, kırmızı soğan, bol yeşillikli salata, domates, bir elma.

 Pazar

Kahvaltı: Tuzsuz peynirle ve 2 yumurtayla yapılmış omlet, domates, zeytin,biber, roka, maydonoz, ceviz, badem, şekersiz çay.

Öğle yemeği: Şiş kebap, çoban salatası, zeytinyağlı bakla yemeği ya da lahana yemeği, bol su.

Akşam yemeği: Balık ızgara, taze yeşillklerle yapılmış salata, közlenmiş kırmızı biber, bol su.

Not: Akşamları 8’den sonra kesinlikle hiçbir şey yenilmeyecek, her gün en az 2 litre su tüketilecek, her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılacak.