Kadınlarda Görülen Miyom ve Tedavisi

...

Genel olarak birçok bayanda görülen kadın hastalıklarından biride rahimde oluşan miyomdur. Kadınların korkulu kabusu olan miyom sanıldığı kadar tehlikeli bir hastalık olmayıp toplumun %25’inde görülen bir hastalıktır. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan miyom, belirli şikayetler doğrultusunda kendini göstermekte ve bazı tedavi yöntemleri ile tamamen ortadan kalkabilmektedir. Her dört kadından birinde hayatının bir döneminde ortaya çıkan miyomlar, kadınlarda en sık görülen sorunlardan birini oluşturmaktadır. 

Miyom Nedir?

Miyomlar, rahimden kaynaklanan ve kanser olmayan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Rahim bir kas kütlesidir ve bu kas dokusundan çıkan tümörlere miyom adını vermekteyiz. Rahimde bu kas kütlesi tabiat tarafından doğum esnasında kasılıp, çocuğu rahimden dışarı atmak için gereklidir. Miyomlar kadın hastalıklarının en sık olanlarından biridir. Hastaların çoğunda birden fazla miyomun olduğu görülebilir. Östrojen, miyomların büyümesine neden olduğu için özellikle üreme çağında, hamilelik döneminde büyüdükleri gözlenmektedir. Menopoz döneminde ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçülmektedir.

Miyom Kimlerde Görülür?

Genel anlamda birçok bayanda görülen miyom farklı nedenlere bağlı olarak farklı grupraki kişilerde görülebilir. Ailede daha önce aynı sıkıntının yaşanması kalıtsal olma durumuna bağlı olarak diğer kişilerde görülme riskini arttırmıştır. Yani genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında diğer bir risk grubu ise fazla kilolu kişilerdir. Yapılan araştırmalara göre en sık miyom görülen kişilerin fazla kilo problemi olduğu ve dolayısıyla kilolu olmanın miyom rtaşıma riskini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Hiç doğum yapmamış kişilerde de çok sık rastlanan şikayetlerden biri olan miyom bunun dışında menopozdan sonra ise görülme olasılığı azalan bir hastalıktır. Zaten menopoz sonrası miyom boyutlarında da küçülme beklenir. Ancak menopoza rağmen miyom boyutlarında artış olursa akla kötü huylu tümörler gelmelidir. Tahminlere göre bütün kadınların yüzde 20’sinde ve 35 yaş üstü kadınların yüzde 40’ında miyom bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğunda hastanın hiçbir şikâyeti yoktur ve sadece elle muayenede veya ültrason muayenesinde ortaya çıkarlar.

Miyom Şikayetleri Nelerdir?

Birçok belirti ile kendini gösteren miyom başlıca gösterdiği tepkiler ise şöyledir;

– Adet düzensizlikleri
– Kasık ve karın ağrısı

– Kabızlık ve gaz

– İdrar kaçırma

– Sırt ve bacak ağrısı

– Cinsel ilişkide ağrı
– Uzun süreli kasık ağrısı
– Kısırlık
– Düşük

Miyom Tedavisi Nedir?

Miyom tedavisi genellikle ameliyatla miyomların temizlenmesi ya da rahmin alınmasıyla gerçekleşmektedir. Bu nedenle rahmin alınmaması için erken teşhis önemlidir. Tıp dünyasındaki gelişmeler ışığında uygun vak’alarda artık miyom tedavileri rahmi almadan, ameliyatsız bir şekilde yapılmaya ve bu tedavi şekilleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Miyom embolizasyonu veya akustik miyom tedavisi son günlerde öne çıkan tedavi şekilleridir. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

myom, miyom, miyom nedir, miyom kanser yapar mı, miyom nedenleri nelerdir, miyom kimlerde görülür, miyom belirtileri nelerdir, kadın hastalıkları, kadınlarda görülen hastalıklar, rahim hastalıkları, rahimde oluşan hastalıklar, miyom nasıl oluşur, miyom tedavi yöntemleri, miyom nasıl geçer, kist, ur, rahimde kist, rahimde kist nasıl geçer