Hamilelik Diyeti ve Formda Kalma Önerileri

...

Doğum sonrası kilo problemi birçok bayanın şikâyetçi olduğu bir konudur.  Bu yüzden hamilelikte fazla kilo alımına dikkat etmeliyiz. Dikkat etmenizi istiyorum. Zayıflamaktan çok fazla kilo alımına dikkat etmeliyiz diyorum. Çünkü karnınızda bebek taşıdığınızı ve onun sizden beslendiğini lütfen unutmayınız. Peki, ama burada dikkat edilmesi husus nedir? Şöyle söyleyebilirim ki, hamilelik döneminizde hiç yemediğiniz kadar yemek yiyeceksiniz.

Çünkü bebeğiniz tıpkı sizin gibi bütün besinlere ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden kırmızı etten sebzelere, meyvelerden şerbetlere kadar birçok besini almalısınız. Fakat bunları tüketirken hepsinden dengeli oranda tüketmelisiniz. Böylece hem fazla kilolardan kaçabilirsiniz hem de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde doğurabilirsiniz. Söylememe gerek yok ancak; fast food tarzı fazla derece de yağ içeren zararlı yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin doğumdan sonra vereceğiniz kiloları düşünürsek bu tarz yiyecekler sizler için zararlı olacaktır.

Bununla beraber hamilelik dönemindeki sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Bol bol sıvı tüketmeniz bebeğiniz ve sizin metabolizmanız için önemlidir. Metabolizmanız eğer sağlıklı bir şekilde çalışacak olursa hem kilo almazsınız hem de doğum sonrası kiloları kolaylıkla verebilirsiniz. Bu diyetle birlikte egzersizlere de önem vermelisiniz. Doğum sonrası bayanlar uzun süre hareketsiz kaldıkları ya da bebekleri ile ilgilendikleri için egzersize zaman bulamıyorlar. Bu yüzden egzersizlere de önem vererek hamilelik dönemlerinde az da olsa egzersiz yapabilirsiniz. Bunun için açılan kurslara yazılabilir ya da evde kendiniz bazı pratik hareketleri yaparak hem kendinizi hem de bebeği yormadan egzersiz yapabilirsiniz.

Hamilelik diyeti sizlere anlattığım gibi bu şekilde olmalıdır. Dengeli beslenme, düzenli ve vitaminli yemek yemek ve egzersiz yaparak formunuzu koruyabilirsiniz. Aynı zamanda fazla kilolardan kaçabilir ve doğum sonrası fazla kilolarınız ile uğraşmazsınız.

ÖRNEK BIR MENÜ
Sabah:
1 bardak süt,
1 yumurta,
1 dilim peynir,
1 dilim ekmek,
1 domates, 1 salatalik, maydanoz, yesil biber, dereotu v.b

Ara öğün:
1 meyve,
1 bardak ayran,
1 ince dilim ekmek

Öğle:
1 Porsiyon etli kurubaklagil yemegi
1 porsiyon pilav veya makarna
1 bardak ayran
1 porsiyon salata,
1 orta dilim ekmek,
1 adet meyve

Ara öğün:

1 dilim ekmek,
1 dilim peynir,
domates ve salatalik,
1meyve

Akşam:
 1 porsiyon et, balik, tavuk (sebzeli)
1 porsiyon zeytinyagli sebze yemegi
1 bardak ayran,
1 porsiyon salata , 1orta dilim ekmek

Gece:
1 su bardagi süt veya 1 porsiyon sütlü tatli
1 porsiyon meyve