Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir? Tedavisi Var mı?

...

Birçok göz hastalığı vardır ve her ne kadar şikayetleri hemen hemen birbirine benzese de temelinde farklı hastalıklar vardır. Bizim için en değerli organlarımızdan biri olan göz, yaşın ilerlemesi, önemsenmemesi, düzenli kontrollerin yapılmaması nedeniyle ilerleyen zamanlarda mutlaka bir hastalıkla karşılaşmamıza neden olacaktır. Bu nedenle yılda en az 1 defa mutlaka göz kontrollerini yaptırarak eğer doktorun sizin için önerdiği numaralı gözlük var ise mutlaka kullanmalısınız.

Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom bir çeşit göz hastalığıdır. Gözün içerisinde bulunan ve gözü besleyen bir takım sıvı vardır ve bu sıvı zamanla dışarıda atılır. Bu sıvıyı atan kanallarda herhangi bir tıkanıklık görülmesi sonucunda sıvı dışarı atılamaz ve göz içerisinde basınç gerçekleşir. Göz içindeki basıncın yükselmesi ile birlikte görme siniri zayıflayarak sonucunda görme kaybı yaşatır. Ayrıca glokom görme sinirlerinde geri dönüşü olmayan hasarlar da bırakabilir.

Göz Tansiyonu’nun Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu erken dönemde herhangi bir belirti ile kendini göstermeyebilir. Hastalık yavaş ilerlediğinden ve çevreden merkeze doğru bir kayıp olduğundan belirli bir görme alanındaki kayıp hemen farkedilmez. Erken teşhis ile glokomun ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz. Öncelikle bunun için iyi bir göz muayenesi şart.

Göz tansiyonunun nadir görülen türünde bulantı, kusma, ağrı, görme bulanıklığı olabilir. Açı kapanması göz tansiyonu dediğimiz bu türü hastaların az bir kısmını oluşturduğu için, diğer göz tansiyonu hastalarında bu tür belirtiler ortaya çıkmayabilir.

Kimlerde Görülür?

Sinsi ilerlemesi ile bilinen glokom, özellikle 40 yaş üstü kişilerde görülür. Bunun dışında;

– Şeker ve guatr hastalarında

– Ciddi göz yaralanmaları yaşayan kişilerde

– Miyopi hastalarında

-Uzun süre kortizonlu ilaç kullanan kişilerde

– Göz içi basıncının normalden fazla olan kişilerde glokom göz hastalığı görülür.

– Migren ve genetik yatkınlık

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Galokom yani göz tansiyonu olan kişilerde genellikle şu belirtiler görülür;

– Bulantı ve kusma

-Şiddetli göz ağrısı

– Bulanık görme

– Baş ağrısı

– Göz kızarıklığı

– Işığa karşı hassasiyet gibi şikayetler oluşur.

Göz Tansiyonu için Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce belli bir göz tansiyonu değeri belirlenir. Genellikle hedef tansiyon olarak toplumdaki ortalama göz tansiyonu olan 17 ‘yi seçilir. Ancak görme sinirinde ileri evre hasar oluşmuş hastalarda 12-15 araligini hedeflenir. Bazen hedef göz tansiyona ulaştığı halde hastanın görme sinirindeki hasarın ilerlediğini görülür. Bu gibi durumda hedef tansiyon değeri değiştirmek ve daha düşük bir tansiyonu hedef olarak belirlemek gerekir. Bu tür hastalara genellikle ameliyat önerilmektedir. Glokom yani göz tansiyonu tedavi yöntemleri 3 tanedir bunlar; ilaç yani gzö damlaları  ile tadevi yöntemi, lazer ile tedavi ve ameliyattır.

 

 Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz sağlığı, göz tansiyonu, göz tansiyonu kimlerde görülür, göz tansiyonun nedir, glokom nedir, göz tansiyonu nasıl oluşur, göz tansiyonu için tedavi yöntemleri, glokom