Evlilik Cinselliği Bitiriyor mu?

...

evlilik-ve-cinsel-sorunlar-2366Cinsellik her iki cinsin de bütün yaşamlarını direkt olarak etkileyen bir paylaşım olarak yaşanıyor. Mutlu bir cinsel yaşam, eşlerin özel, iş, sosyal ve ev hayatında da başarılı olmasına yardımcı oluyor. Ancak her iki cinsten de kaynaklanabilen bazı nedenlerle cinsel yaşamda sorunlar oluşabiliyor. Bu sorunlar eşler arası iletişimsizlikten iş hayatındaki başarısızlığa ulaşıncaya kadar pek çok alanı olumsuz olarak etkiliyor. Yapılan araştırmalar cinsel sorunların evlilik hayatı üzerindeki etkilerini gözler önüne seriyor. 2013 yılı verilerine göre boşanan her 3 çiftten 1’inin nedeni cinsel hayatındaki sorunlar…

Cinsel Sorunlar Hayatı Etkiliyor

Erkek için de kadın için de büyük bir öneme sahip olan cinsel yaşam, eşler arasındaki en sağlıklı iletişim şekli olarak ifade ediliyor. Bu alandaki sorunlar başta bireyi ardından da aileyi olumsuz etkiliyor. Son çalışmalarda çiftlerin yüzde 34’ünün cinsel sorunlar nedeniyle boşandığını, şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan birçok davanın kökeninin de cinsel sorunlara dayandığı ifade ediliyor.

Her 3 Çiftten 1’i Cinsel Sorunlar Nedeniyle Boşanıyor

Yapılan araştırmalar, evliliğin cinsellikle ilişkisini ortaya koyuyor. Avrupa Cinsel Sağlık Birliği’nin 2 bin 500 evli çift üzerinde yaptığı araştırmaya göre, evli çiftlerin yüzde 20’si yılda 10 kezden daha az seks yapıyor. Bunun en önemli nedeni de çiftlerden birinin cinsel ilişkide tatmin olmaması nedeniyle mutsuz olması. Bu mutsuzluğunun eşi tarafından umursanmaması veya önemsenmemesi durumunda birey cinsel yaşamdan uzaklaşıyor. Seksin sona erdiği çiftlerde dokunma, öpüşme ve diğer fiziksel yakınlaşmalar da son buluyor. Eşler birbirlerinden duygusal olarak da uzaklaşıyor. Genellikle eşlerden biri sorunu geçici bir durum gibi algılıyor. ‘Çok stresli, çok çalışıyor’ gibi bahaneler buluyor. Ama bir süre sonra öyle olmadığını görünce huzursuzluk duymaya başlıyor. Evlilik mekanik bir hal alıyor. Arkadaşlık bitiyor. Öfke duygularıyla birlikte duygusal boşanma süreci geliyor.