Egzama Nedir? Egzama Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli ve Tedavisi Ne Olmalıdır?

...


Egzama deride meydana gelen iltihaplı bir hastalıktır. Derinin kuruması, nem kaybı i kaşıntı ve bazen su toplaması gibi belirtileri vardır. Ciddi bir rahatsızlığı yoktur ama gerek görüntüsü gerekse kaşıntılar sebebiyle insan hayatını olumsuz etkiler. Cilt rahatsızlıklarından en sık görülen egzama genelde iki sebepten meydana gelir birincisi stres ikincisi ise alerjik. Ayrıca kış aylarında artış gösterir. Çünkü soğuk hava derinin kurumasına neden olur.

Vücutta enfeksiyona sebep olan egzama daha çok ellerde ve ayaklarda bazen başta olmak üzere deride görülür.
Egzama tedavisine başlamadan önce mutlaka bir doktora görünün ve sebebini öğrenin. Eğer stres kaynaklı ise de mutlaka bu konunun uzmanları ile görüşün. Hastalığın sebebini öğrenmeden tedavisini gerçekleştirmek pek mümkün olmuyor maalesef.


Egzama tedavisine devam eden hastalıklı bölgeyi tahrişten uzak tutmalısınız. Kesinlikle kaşımamalısınız. Mümkünse egzamalı kısmı pamuk bir bezle sarın böylece tahriş olmasını engellemiş olursunuz.

Sizlere iki tane doğal egzama tarifi vermeden önce egzamadan korunma yollarından bahsedeceğim. İlki yün kıyafetler giymemeye dikkat edin! Yün kıyafetler cildi kurutur. Kuruyan ciltte ise egzama riski artar. İkincisi cildinizin nemli olmasına dikkat edin. Soğuk havalar cildinizi kurutacağından nemlendirici kullanmayı alışkanlık hale getirin. Her zaman dikkat etmeniz gereken şey ise sağlıklı beslenmek ve günlük iki litre su içmektir.


Şimdi egzamadan kurtulmak için iki tane tarif vereceğim.

1-Isırgan otu çayı içmek
1 bardak suyu kaynatın be içerisine ısırgan otu atın. 4 dakika kısık ateşte kaynatın. Kullanım önerisi olarak tavsiyemiz akşam yemeklerinden 2 saat sonra 1 bardak içilir.
2- Karabaş otu ile tedavi
1 bardak suyu kaynatın. Kaynamış suya 5 başak karabaş otu atın. 7 dakika ksıık ateşte kaynatın. Pamuk ile egzamalı bölgeye sürün.
Tedaviye 1 ay boyunca devam etmenizi öneririz.

Yazımızın sonuna gelmişken sizinle bir not paylaşmak istiyorum. Egzamanız varsa çiçek aşısı olmayın ve uçuğu olan İnanlardan uzak durun. Çiçek aşısı normal kişilerde herhangi bir yan etki göstermez ancak egzamalı hastalarda ölümcül ve ateşli hastalığa sebep olabilir. Dikkat etmekte fayda var.