Egzama Çeşitleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

...

egzamaCildimiz konusun da ne kadar da hassasız değil mi en ufak bir durum da bile çareler aramaya başlıyoruz ve bu durumdan nasıl kurtulmamız gerektiğini düşünüyoruz ama cildimizde oluşan alerjik reaksiyonlar hiç de kolay değil ve dikkat edilmesi gereken konular içeriyor

Bunlardan biri olan egzama rahatsızlığı nedir?  Deride oluşan kızarıklık, sulantı ve geç dönemde kalınlaşma ile seyreder çoğunlukla kaşıntılıdır çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkar uzun süreli olabilir tedavi edilmediğine tüm vücuda yayılıp sağlığı tehdit eder, derinin üst tabakların etkiler alerjik ya da başka nedenlerle ortaya çıkar alerji yapan maddeyi saptamak bu konuda çok önemlidir. Egzamalar da derinin iyileşmesi ve kaşıntı kontrolü gelişecek ve ikincil sorun olan derinin kalınlaşması ve koyulaşması izleyecektir alerjiyi araştırmak için deri testleri gerekebilir bu alerjyanlar ev tozları, polenler, küf mantarı, hayvan tüyleri ve gıdalar olabilir.

En sık görülen 3 türü ise: Atopik egzama; kalıtsal özellikler taşır, bebeklikte başlar, belirtilerinin yanı sıra deri kurudur, çok kaşıntılıdır, genetik olarak derinin koruyucu tabakası bozuktur, deri dış etkilere karşı duyarlıdır, bebeklerde yüz ve dirseklerde görülür, erişkinlerde ise dirsek iç yüzleri kabalaşmış ve koyulaşmıştır bu tip egzamaların oluş nedeni araştırılmalı, kontrol altına alınmalıdır bu konuda aile bireyleri de bilinçlendirilmelidir. Alerjik Kontakt egzama; temas edilen maddeye alerji gösteren egzamadır. Derimize değen birçok madde alerji yapabilir metaller, bitkiler, lastik kimyasal gıdalar kozmetikler bunlardan bazılarıdır bu konuda da mutlaka doktor kontrolünde çalışmalar yapılmalı neden olduğuna dair bilgilendirme yapılmalıdır. Seboreik egzama; deride pullanma şeklinde görülür stres alkol ilaçlar bu duruma sebep olabilir tedavi edilmezse yayılabilir bu egzama çeşidi sedefi tetiklediği için bazen bu gibi durumlarda sedef hastalığına kullanılan ilaçlara benzer ilaçlar kullanılmaktadır.