Diyette Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı?

...

Söylemek isterimki bazı insanları diyetleri sırasında bazı şeyleri hiç tüketmezler bunların başında yağ gelmekte peki yağı tmamen kesmek doğrumudur yanlışmı bununla ilgili olan bu yazımız diyet yaparken yağı tamamen kesmek doğrumu cevabını sizlerle paylaşıcak

yag-yakici-diyet

Aynı kilo ve boydaki iki kişinin görünümü, vücutlarındaki yağ miktarına bağlı olarak çok farklı olabilir. Vücuttaki yağ oranı kas oranından daha fazla olması, daha kilolu görünmeye neden olur. Aynı şekilde vücuttaki kas oranı fazla olduğunda da beden daha fit görünür. Yani aynı boyda ve (örneğin) 60 kilo olan iki kişiden kas oranı yüksek olan daha fit, yağ oranı yüksek olan daha kilolu görünecektir. Tabii bu iki kişinin hemcins olduğunu da varsayıyoruz, çünkü erkeklerin ve kadınların yağ ile kas oranları zaten birbirinden farklıdır. Bu nedenle aynı kilodaki bir kadını ve erkeği bu konuda karşılaştırmak pek doğru olmayacaktır. Özetle, vücuttaki yağ oranı fazlalaştıkça daha kilolu bir görünüme sahip olunacağı doğrudur.

diyet-ve-yag-tuketimi-3

Ancak bu durumdan kaçınmak için yağ tüketmeyi tamamen kesmek ne kadar doğru olur? Yanlış: Diyet yaparken yağı tamamen kesmek Öncelikle şunu unutmayalım: Vücuttaki yağ oranı sadece yağ tüketimine bağlı olarak artmaz, gereğinden fazla tüketilen her türlü besin vücutta yağ olarak depolanır. Bu nedenle diyet yaparken veya sadece sağlıklı beslenme niyetiyle yağı tamamen kesmek, vücutta yağ oluşumunu önler diyemeyiz. (Buna paralel bir şekilde gelişen başka bir yanlış tutum da yemek yemeyi kesmektir, ki bu da ne kilo vermeye yardımcı olur ne de sağlığa faydalıdır. Aç kalmak da uzun vadede kilo kaybına yardımcı olmayacaktır; çünkü besinsiz kaldığını hisseden vücut kendini kıtlıkta sanarak koruma moduna geçecek ve azıcık da olsa tükettiği her şeyi depolamaya başlayacaktır. Bu durum da kilo kaybına engel olacaktır.)

5-gunluk-yag-yakici-diyet

Sadece yağ tüketmeyi kesmenin vücutta yağlanmayı engellemeye yeterli olmadığı gibi, bu durumun sağlığa vereceği pek çok zarar da vardır. Örneğin yalnızca yağda çözünebilen vitaminler bulunur (A, D, E, K vitaminleri) ve hiç yağ tüketilmemesi durumunda bu vitaminler de vücuda alınamaz. Vitamin eksikliklerinin de yol açtığı birçok sağlık sorunu vardır. Örneğin A vitamini eksikliği özellikle gece körlüğü gibi göz hastalıklarına, D vitamini eksikliği raşitizm, osteoporoz, osteomalazi gibi kemik hastalıklarına, E vitamini de antioksidan olduğu için eksikliğinde vücuttaki serbest radikallerin artmasına yol açar ve bu durum da kanser riskini artırabilir. K vitamini ise kanın pıhtılaşmasında etken olan bir vitamindir. Ayrıca deri altında depolanan yağlar, organların dış etkenlerden korunmasında ve soğuk havalarda vücut ısısının korunmasında da etkilidir ve yağ dokusu olmazsa hastalanmak kaçınılmaz hâle gelir.