Diyet yaşı sekize düştü

...

Çocuk beslenmesindeki önemli noktanın; annelerin sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından birinin obezite olduğuna dikkat çekti.Yeme alışkanlıklarının değişmesi, hareketliliğin azalması, televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen sürelerin artmasıyla birlikte çocukların şişmanladığını vurgulayan Enç, “Kan yağı yükseklikleri, karaciğer yağlanması, özellikle tip 2 diyabet ve insülin direnci gibi yetişkin hastalıklarına kilolu çocuklarda sık rastlanır oldu, 8 yaşında diyet yapan çocuklar var” dedi.

Şişmanlıkla mücadele için kilo almadan çocuğa doğru beslenme alışkanlığını öğretmek şart. Çocuğun çok yiyerek değil, dengeli yiyerek ve hareket ederek büyüdüğü unutulmamalı. Ailelere, çocuklarına yemek konusunda ısrar etmemelerini öneren Enç, çocuk beslenmesinde dikkat edilecek noktalara değindi, anne-babalara önerilerde bulundu:

KEPEK DEMİR EMİLİMİNİ AZALTIR
“Çocuklar özellikle tam buğday ekmeği tüketmeli. Kepekli ekmek demir emilimini azaltacağı için çocuklarda ve gebelerde tercih etmiyoruz. Küçük yaşlarda alışkanlıklar kolay oturduğu için yönlendirmelerimiz çok önemli. Özellikle beyin gelişimi için hayvansal yağların yeteri kadar alınması gerekli. Omega-3 ve Omega- 6 da yeteri kadar tüketilmeli.

Balık ve cevizde bu yağ asitleri bol bulunur. Haftada 2 gün balık ve kahvaltıda her gün 2 adet ceviz yedirerek çocuğun yağ ihtiyacı karşılanabilir. Ergenliğe kadar, çocuklara normal yağlı günlük süt ve yoğurt yedirmeniz daha sağlıklı. Sebze yemeklerine bir kilo için üç yemek kaşığı zeytinyağı koyabilirsiniz. Pilavlarınızda bir çay bardağı için 2 silme tatlı kaşığı tereyağı kullanabilirsiniz.

FARKLI BESİNLER TÜKETİLMESİ ŞART
Doğru olan çocuğun gösterdiği açlık hissini rehber alarak onu beslemektir. Acıktığı zaman kendisi yemek isteyecektir. Ayrıca çocuğa istemediği yiyeceği zorla yedirmemek gerekir. Yiyeceklerin miktarından çok çeşitliliğine önem verilmeli. Çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıkların sonraki yaşamda da devam edeceği göz önünde bulundurulmalı. Çocuklara düşük kalori ile diyet yaptırmak ve yediklerini diğer çocuklarla kıyaslamak son derece yanlış. Çocuğun sofraya oturması, başka şeylerle ilgilenmeden yemek yemesi gerekir. Çocukların, oyun oynarken veya televizyon seyrederken beslenmesi sağılıksız alışkanlıklardır.

Çocuklar; erişkinlere göre daha hareketli oldukları için pilav, makarna, patates gibi karbonhidrat oranı yüksek besinleri sever. Anneler de sık sık bu yiyecekleri pişirir. Bu durumda çocuk, diğer gıdalara olan ilgiyi azaltır ve tek yönlü beslenir.

Tek yönlü beslenme, büyüme ve gelişme yetersizliklerine neden olur. O nedenle, kas yapımına destek için besin çeşitliliğini artırıp protein alımını desteklemek gerekir. Her yemeğin yanına yoğurt veya ayran eklendiği zaman, çocuğun günlük kalsiyum alımı da sağlanmış olur.

ARKADAŞLARIYLA EV YAPIMI FAST FOOD TERCİH EDİN
Çocukların en sevdiği yiyeceklerden biri hamburger ve patates kızartmasıdır. Ancak bu yiyeceklerde kullanılan yağlar çocuklar için tehlikelidir. Bu gıdalarda trans yağ asitleri dediğimiz kimyasal yapısı değişmiş yağ asitleri vardır.

Hamburgerin yanında içilen gazlı içeceklerin asidik düzeyi de yüksek olduğu için, çocuğun kemik yapısına ve mide-bağırsak sistemine zarar verebilir. Çocuklarınıza evde hamburger hazırlayın.

Yağsız dana etinden köfte yapın, içine bolca domates ve yeşillik koyun, patatesi elma dilimleyip azcık yağ püskürterek fırınlayın ve yanında yapacağınız güzel bir ayranla birlikte yedirin. Doğum günlerini evde yapacağınız hamburger, kek ve böreklerle kutlayın.

KAHVALTININ EN ÖNEMLİ ÖĞÜN OLDUĞUNU UNUTMAYIN
Büyüme çağındaki kızlar, görüntülerine çok önem verdikleri için bilinçsizce az ve dengesiz beslenir. Sabah kahvaltılarını yapmadan okula giderler, açlıklarını besin değeri düşük gıdalarla geçiştirirler.

Bunun sonucunda da büyüme gerilikleri, boy kısalıkları, kansızlık gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu çocukların okul başarıları da düşer. Son derslere doğru halsizlik ve dikkat dağınıklığı görülür. Çocuğun gelişme çağındaki ruhsal durumu göz önüne alınarak, ona dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırılmalıdır. Günün en önemli öğünü olan kahvaltı asla atlanmamalıdır.

Düzenli beslenme alışkanlık haline getirilmelidir. Çocuğun şeker ve yağ içeriği yüksek yiyecekleri azaltıp taze sebze ve meyve yemeye özendirilmesi gerekir. Yemeklerin yanında süt veya ayran tercih edilmelidir.”