Dış Gebelik Nedir

...

Döllenme, döl yatağı borusunun dış üçte birinde olur; döllenen yumurta, bir yandan gelişmesini sürdürerek, döl yatağı boşluğuna doğru yol alır veDış Gebelik Nedir orada yerleşir. Döllenmiş yumurtanın normal yolcuğunu engelleyen her şey dış gebeliğe neden olabilmektedir. Döllenme ile yuvalanma arasında geçen yaklaşık on günlük süre içinde yumurtanın çevrsinde mukozaya yapışmasını sağlayacak olan eeten çıkıntıları gelişir. Dölyatağı borusu içinde yumurta dört ayrı yere yerleşebilir, bu yerlerin dışında ise karın boşluğu ve yumurtalığın üstünde gelişmeye başlayabilir.

Nedenler:

Her şeyden önce üreme sisteminde hastene dışında yapılmış zorla düşük sonucu ortaya çıkan ve dölyatağı borusu iltihabı adı verilen bir iltihap neden olmaktadır. Bunun yanın sıra bütün üreme organları iltihapları ve üreme organları hastalıkları dış gebeliğe neden olabilmektedirler. Yumurtanın döl yatağına yerleşememesinin başlıca sonucu kanamalardır. Eten çıkıntılarının tıpkı anne organizmasındaki kan gölcükleri dölyatağı borusu içinde oluşturduğu kanamalar; içindeki yumurtanın gelişmesine uzun süre ayak uyduramayan dölyatağı borsunun az ya da çok hızlı yırtılmasından ileri gelen kanamalardır.

Tedavi:

Dış gebeliklerde tehşis koyulur koyulmaz kısa sürede girişim gerekmektedir. Bu nedenle dış gelebelik söz konusu olup olmadığını denetlemek için karın içine bakma muayenesine hazılranırken cerrahi girişimde bulunmak zorunda kalına bileceğini anneye bildirmelidir. Girişimde kanama yapan damarlar bağlanır öte yandan yumurtanın döl yatağı borusu içine açtığı bozunlar ele alınmalıdır.

Sonuç:

Dış gebelik daha sonra üreme sisteminin bütünüyle tedavisini grektirir. Karınzarı içinde gelişme gösteren gebeliklerin emriyo ve dölün canlı doğmasına lacak verdiği çok ender durumlar dışında, gebeliğin üçünde ayın sonundan sonra normal gelişmesini beklememek gerekmektedir.