Çekirdek kilo aldırır mı?

...

Televizyon izlerken, piknik yaparken ya da canımız istediği zaman çekirdek tüketmeyi severiz. Bazen kendimizi kaptırdığımız zamanlar olur ve bir tabak çekirdeği nasıl tükettiğimizi anlamayız bile. Farklı bir lezzete sahip olan ve tüketirken keyif aldığımız çekirdek ayçiçeğinin üst gövdesinde bulunan çok sayıda olan ve dışı kabuklu bir tür yiyecektir. Birçok kişi tarafından çiğdem olarak da bilinen çekirdek özellikle ülkemizde ege ve marmara bölgesinde çok sayıda yetiştirilen gelir kaynaklarımızdan biridir. Sadece çekirdeğini tüketmediğimiz ay çekirdeği aynı zamanda yemeklerde ve salatalarda kullandığımız ay çiçek yağının meydana gelmesi açısından da bizler için önemli bir kaynaktır.

Çok sık tükettiğimiz ve tüketmeyi sevdiğimiz çekirdek konusunda birçok kişinin merak ettiği sorulardan biride çekirdek tüketmenin kilo aldırıp aldırmamasıdır. Özellikle ayçiçek yağının elde edilmesi kişilerin aklında çekirdeğin fazlasıyla kalorili olduğu düşüncesini yaratmış ve bu nedenle bu sorunun merak edilmesine neden olmuştur. Yüksek proteinli bir besin olan çekirdek, çok fazla yenildiği takdirde  kilo aldırmasının yanında,  doğru orantılı tüketildiğinde de sağlıklı kilo vermeye yarayan bir besin maddesi olarak bilinmektedir. Ayçekirdeği,  yüksek doymamış yağ, lif ve protein içeriği sayesinde, kararında yenildiği sürece gün boyunca tok kalmanıza yardımcı olarak kilo almamanıza neden olmaktadır. Bunun dışında çekirdeğin içerisinde; E, B vitaminleri, çinko, bakır, selenyum, mangan, magnezyum gibi elementleri de bulunmaktadır. Tabi ki de her besinde olduğu gibi çekirdekte de normal miktarın çok fazla üzerine çıkmanız dolayısıyla kilo almanıza neden olacaktır.

Bunun dışında kalorisini merak eden kişiler çekirdeğin kalorisi konusunda bazı araştırmalar yapmak istemişlerdir. Yapılan araştırmalara göre; 28 gram yani bir avuçtan fazla olan çekirdek toplamda 165 kaloriye sahiptir. Çok fazla olmayan ancak az kaloriye de sahip olmayan çekirdeğin tüketimi bu nedenle önemlidir. Bu nedenle özellikle diyet yapan ya da formunu korumak isteyen kişilerin çekirdek tüketirken tuzlu ve kavrulmuş çekirdekten olabildiği kadar uzak durmaları bunun yerine az miktarda tuzsuz çekirdek tüketmeleri kilo kontrolü açısından daha sağlıklı bir tüketim olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

çekirdek, ay çekirdeği, ay çiçek, ayçiçek, ayçiçek yağı, çekirdek yemek, çekirdek çiklemek, çekirdek kilo aldırır mı, çekirdek kilo yapar mı, çiğdem, çiğdem yemek, çekirdek kaç kalori, çekirdeğin faydaları, çekirdeğin zararları, çekirdek yağlı mı, çekirdeğin kalorisi, çekirdek sağlıklı mı, kabak çekirdeği, çekirdeğin içeriği