Çay Ağacı Nedir? Ne İşe Yarar?

...

Çay ağacının veya melaleuca esansiyel yağının sağlık yararları, antibakteriyel, antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, balsamik, sikatrizan, balgam söktürücü, fungisit, insektisit, uyarıcı ve anormal bir madde olarak özelliklerine bağlanabilir.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacının esansiyel yağı, botanik adı Melaleuca alternifolia olan çay ağaçlarının yapraklarının ve dallarının buhar damıtmasıyla ekstrakte edilir. Çay ağacı, Avustralya’da Güneydoğu Queensland ve Yeni Güney Galler’e özgüdür, bu yüzden o ülkede bu kadar popüler bir esans yağıdır. Ancak, etkileyici nitelikleri dünyanın diğer bölgelerine yayıldı, bu yüzden artık uluslararası olarak bulunabilir.

Çay Ağacı Yağı Besin Değerleri

Çay ağacı esansiyel yağının ana bileşenleri alfa pinen, beta pinen, sabinen, myrsen, alfa phellandren, alfa-terpinen, limonen, sineole, gamma terpinen, para-cymene, terpinolen, linalol, terpineol ve alfa-terpineoldür. Bu ağaç Avustralya’ya özgüdür ve yağı, bu kıtanın orjinal sakinleri tarafından eski çağlardan beri bir çare olarak kullanılmaktadır.

 

Bu yağa verilen bir çare olarak ün, abartı değildir. Çay ağacı yağı, neredeyse tüm tropikal enfeksiyonlar ve hastalıklar için bir tedavi olarak kullanılabilir. Adını verirsiniz ve bu hastalık için bir çeşit olumlu etki veya tedavi vardır. Avustralya’da, özellikle de çocukları olan tüm hanelerde bulunur. Sihirli şifa ve dezenfektan özellikleri onu bağışıklığınızı da arttıran harika bir ilaçtır. Ancak, yutulması anlamına gelmez. Sadece masaj uygulaması içindir!

Çay Ağacı Yağı Sağlık Faydaları

Artan bağışıklık sisteminden daha çok çay ağacı esansiyel yağı vardır; aşağıdaki bazı değerli sağlık faydalarını inceleyelim.

Antibakteriyel Özellikler

Mikropların, bakterilerin, virüsün ve mantarların aktivitesi tropiklerde en yüksek seviyededir, bu nedenle bu tehlikeli enfeksiyonları tedavi etmek için tıbbi bitkilerin çoğu da bulunur. Çay ağacı böyle bir bitkidir. Masaj uygulaması ile en korkunç ve tehlikeli bakteriyel enfeksiyonların bazılarını tedavi edebilir.

Besinlerin alımı

Çay ağacının esansiyel yağı, genel olarak sağlığı artıran balzamik özelliklere sahiptir. Besin maddelerinin besinlerden emilimini teşvik eder ve hastalıklardan korunma sağlar, yani genel olarak yaşamımıza olumlu bir katkı sağlar.

 

Hızla iyileştirebilir.

Bu uçucu yağın cicatrizant özelliği yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve onları enfeksiyonlardan korur. Ayrıca, skar izlerini nötralize veya azaltmaya yardımcı olabilir ve lekeler, erimeler, kaynar su, sivilce ve sivilce tarafından bırakıldıktan sonra.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: çay ağacı yağı ne işe yarar, çay ağacı yağı işe yararmı, çay ağacı yağı işe yarıyor mu, çay ağacı yağı işe yarar, cemre çay ağacı yağı nerede satılır, çay ağacı yağı nerede kullanılır, çay ağacı yağı nerede bulunur, çay ağacı yağı nerede satılır, çay ağacı yağı nasıl sürülür, çay ağacı yağı nasıl elde edilir, çay ağacı yağı nasıl seyreltilir, çay ağacı yağı nasıl kullanılır

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.