C Vitamini; Koruyucu Vitamin

...

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve bizi çeşitli hastalıklardan korumaktadır. Anti-oksidan olarak C vitamini serbest radikallerle savaşarak vücudumuzu kansere ve kalp hastalığına karşı bizi korumaktadır.  Peki C vitaminin vücudumuzdaki görevi nedir ve bize ne gibi yararları vardır? Hangi besin maddeleri C vitamini bakımdan zengindir? Hangi hastalıklarda destek olarak C vitamini verilir?C vitamini Koruyucu Vitamin

C Vitaminin Görevleri

C vitamini vücudumuzda bir çok hayati önem taşıyan görevde yer almaktadır. Bu görevlerden bazılarını şöyle sıralayabilir:

  • Kolajen oluşumu,
  • Büyüme, yara iyileşmesi ve doku hasar onarımı
  • Antikor yapımı
  • Böbreklerde salgılanan hormonların oluşturulması
  • Demir emilimi ve depolanması
  • Folik asit

C vitamini Eksikliği:  C vitamini eksikliğinde iskorbüt adı verilen ve günümüzde nadiren görülen bir hastalık oluşur.  Bu hastalığın tedavisi, eksik olan vitaminin sağlanmasıyla ile çözülmektedir. Uzun süreli hafif eksiklerde ise vücudun bağışıklığında sıkıntılar görülür.

Domates, patates, pırasa, muz, tatlı patates, üzüm suyu, portakal, lahana, mango, Brüksel lahanası, Yeşil biber, siyah kuş üzümü ve karnabahar  C vitamini bakımından zengindir.

C Vitamini Desteği

C vitamini bazı hastalıklarda destek olarak verilmektedir ve bu iyileşmeyi sağlamaktadır.

Cerrahi Müdahale ve Kemik Kırılması:   C vitamini yaraları iyileştirmekle görevli olduğundan önemli bir amelyat sonrasında yaraların çabuk sağlıklı devam edebilmesi için C vitamini desteği verilmektedir.

Enfeksiyon: Enfeksiyon hali C vitamini düzeyini düşürdüğü için  enfeksiyon halinde kişilere C vitamini desteği verilmektedir. Bu desteğin yüksek dozlarda olması durumunda enfeksiyona karşı koruma sağlamaktadır.

Anemi: C vitamini demirin depolanmasını sağladığından anemi hastalığının tedavisinde önemli bir yeri vardır.