Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir ve Nasıl Bulaşırlar?

...

Tüm organlarımızın yakalandığı farklı farklı hastalık çeşitleri vardır. Fakat bazı hastalıklar bulaşıcı değilken bazı hastalıklar ise bulaşıcı özelliktedirler. Çabuk bulaşan bu hastalıklar bazen kendimizi ne kadar sakınırsak sakınalım mutlaka bulaşırlar. Bulaşıcı hastalıkların birçoğu temas ederek bulaşacağı gibi cinsel yolla, gebelikle anneden bebeğe ya da kan yoluyla sağlıklı bir bireye farklı yollardan bulaşabilir. Peki bulaşıcı hastalıklar nelerdir ve hangi yolla bulaşabilirler?

Bulaşıcı Hastalıklar Nasıl Bulaşır?

Bazı hastalıklar insandan insana geçebildiği gibi sıtma gibi bazı hastalıklar da hayvandan insana geçebilir. Bütün bulaşıcı hastalıklar bir ya da birkaç yolla insanlara bulaşabilir.

– Hasta birisinin öksürmesi, aksırması ve hapşurması sonucu hastalık mikrobu başka insanlara geçebilir.

–  Doğrudan deri teması ile hastalıklar bulaşabilir

– Cinsel yollar ile bazı hastalıklar bulaşabilir

– Hastanın kullandığı özel ve kişisel eşyalarını kullanarak bulaşabilir.

– Hastalıklı bir anneden kalıtsal yollarla hamilelikle geçebilir.

– Kan yoluyla geçebilir.

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

* Belsoğukluğu

* Çiçek Hastalığı

* Difteri

* Dizanteri

* Grip

* Kızamık

* Kolera

* Menenjit

* Zatürree

* Verem

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar:

* Bel Soğukluğu

* Yumuşak Çıban

* Frengi

* Genital Siğiller

* Mantar Enfeksiyonları

* Genital Uçuk

* Hepatit B

* Hepatit C

* HIV-AIDS

Temas İle Bulaşan Hastalıklar:

* Mantar

* Enfeksiyonlu uçuklar

* Göz enfeksiyonları

* Uyuz

Kalıtsal Yolla Bulaşan Hastalıklar:

* Frengi

* Bel Soğukluğu

* Kızamık

* Toksoplazmozis

* Hepatit B

* AİDS

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak için ne yapmalı?

Bulaşıcı hastalıklara karşı kendi önleminizi ancak kendiniz alabilirsiniz. Hastalıklı olan kişiler ile fazla yakından temas etmeyin. Hastalıklı kişiler ile havlu, terlik, tırnak makası gibi ortak eşyaları kullanamamaya özen gösterin. Bulaşıcı hastalığa sahip kişilerle olabildiğince aynı ortamda bulunmamaya çalışın. Kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın. Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklara karşı yabancı kişiler ile cinsel temasta bulunmayın. Gebelik ile bulaşabilen hastaklıklara karşı, eğer bulaşıcı hastalığa sahip biriyseniz mutlaka doktorunuza danışınız. Belirli bir bulaşıcı hastalığa sahipseniz kan verirken mutlaka bunu doktorunuza bildirin. Aksi taktirde kan yoluyla hastalığın başkalarına geçmesine neden olabilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar nelerdir, bulaşıcı hastalıklardan korunma, bulaşıcı hastalıklar nasıl bulaşır, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kan yolu ile bulaşan hastalıklar, temas ile bulaşan hastalıklar, hayvanlardan bulaşan hastalıklar, bulaşıcı hastalıklardan nasıl korunurum