Ardıç Nedir, Faydaları Nelerdir, Nerelerde Yetişir?

...

Familyası: Cupressaceae

İlmi Adı: Juniper Communis

Fransızca: Genievre

İngilizce: Juniper

Almanca: Wacholderbeere

Kullanılan Kısmı: Körpe yaprakları, tomurcuğu, çiçek açmış kısımları kullanım sağlanabilecek kısımlarındandır.

Tomurcuklar: 20 ile 30 gr ardıç ezilerek 1 litre suda kaynatılır ve demlenir. Günde en az 2 ile 3 bardak içilmektedir. Kullanmanın bir diğer yöntemi 1 çorba kaşığı kadar ardıç tomurcuğu 1 litre suda kaynatılmaktadır. Sıvı yarıya inildiği zaman süzülmektedir. Öğlen ve akşam yatmadan önce bir fincan içilebilir. Gün içerisinde de gerekirse ısıtılabilir.

Mutfakta Kullanımı: lahana tuşusuçorba,söğüş, rosto ve aynı zamanda sindirimi zor olabilecek bütün yiyeceklere katılabilir.

Estetik Açısından: Yeri yoktur.

Ek Bilgi:  bir diğer adı ile ardıç tohumu, 19. yüzyılda kullanım gören tedavi çeşidi ile birlikte ün salmış olan papaz kneip’ın şeker hastalarına olan önerisi, Günde en az 4 ardıç tomurcuğu çiğneyerek yenmektedir. Her gün bir adet artırarak tomurcuklarının sayısı 15 sayısını bulana kadar her gün bir adet azaltılmaktadır. Tomurcuk sayısı da bire inmektedir. Bunun yanı sıra tomurcukların tütsüsü beyin nezlesine iyi gelmektedir.

Düzenli bir kullanım sağlandığı zaman beklenilen olumlu sonuçlar ile karşılaşmamıza destek sağlayabilir.  Aynı zamanda bir takım hastalıklar üzerinden de faydalarını gösteren ardıç, tıp alanında da kullanımı sağlanmaktadır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ardıç, ardıç nedir, ardıcın faydaları nelerdir, ardıç ne işe yarar, ardıç etkileri nelerdir, ardıç neye iyi gelir, ardıç nasıl kullanılır, ardıcın diğer isimleri nelerdir, ardıcın kullanılan kısmı, ardıç tomurcukları, ardıç mutfakta nasıl kullanılır, ardıç hakkında bilgi, ardıç ne kadar kullanılmalı, şifalı bitki ardıç, ardıç ağacı, ardıç ağacının özellikleri,  ardıç nedir? faydaları nelerdir?, ardıç tohumunun faydaları, ardıç tohumu yağı, ardıç tohumu kullanımı, ardık tohumu zararları, ardıç tohumu topuk dikeni, ardıç tohumu zayıflatır mı, ardıç tohumu nedir, ardıç tohumu faydaları nasıl kullanılır, ardıç nelere iyi gelir