Ağız Kokusu için Bitkisel Karışımlar

...

Pek çok kişinin derdi olan ağız kokusu, sosyal yaşantımızda da büyük bir sorun haline gelmektedir. Rahatsızlık veren bu kokusu ile mücadelede, karahindiba imdada yetişmektedir.  Kişiye ve çevresindekilere rahatsızlık veren ağız kokusu, burun, ağız, solunum yolu ve midede ki rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilir. Bunlarda kronik enfeksiyon veya yerel bozukluklara da bağlıdır.

Mesela çürük dişler, diş eti enfeksiyonları, kronik bademcik iltihabı, kronik bronşit, akciğer hastalıklar, kronik gastrit ve sinüs hastalıkları da ağız kokusuna yol açmaktadır. Yaygın inancın tersine kabızlık nefes kokması nedeni değildir. Sebepsiz yere de ağzı kokanlara antispetik diş macunları ve gargara önerilmektedir. Elbette ki bazı bitkilerin ağız kokusu üzerinde ki olumlu etkilerini es geçmememiz gerekmektedir.

Pelin otu: Bir fincan kaynar olan suya yarım çay kaşığı pelin otu atılarak soğuduktan sonra da süzülerek sabahları gargara yapılarak tükürülmektedir.  Karahindiba havanda dövülerek de toz haline getirilen bir avuç karahindiba kökü, bir litre suyun içerisine aralıklar ile toplam 3 çay fıncanını geçmemeye de özen göstermelisiniz.

fft20_mf5151073

Mayasıl otu: Bir litre suyun içerisine ince kıyılmış olan bir avuç mayasıl otu katılarak kaynatılmasının ardından da gerektiğinde gargara yapılarak kullanılmalıdır.

fft20_mf5151074

Enginar: Bir litre suya kıyılmış bir avuç enginar katılarak kaynatılmalıdır. Süzülerek gargara yapılmaktadır.

fft20_mf5151075

Sinir otu: Bir litre suyun içerisine ince kıyılmış olan birer yemek kaşığı sinir otu yaprağı, meyan kökü ve kazayağı yaprağı katılarak kaynatılmasının ardından da süzülerek gün içerisinde aralıklar ile yudumlanarak toplam 3 çay fincan kadar tüketilebilir.

fft20_mf5151077

Badem-bal: Havanda dövülen badem, bal ile birlikte karıştırılarak aç karnına bir tatlı kaşığı yenmelidir.

fft20_mf5151080

Tarhana: Bir tatlı kaşığı kadar tarhanayı ağız içerisinde uzun bir süre dolaştırılarak yutulmalıdır.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ağız kokusu için bitkisel karışımlar, ağız kokusunu önlemenin yolları,  ağız kokusu nasıl giderilir, ağız kokusu için bitkisel çözüm, ağız kokusu, ağız kokusu mide, ağız kokusu nasıl önlenir, çocuklarda ağız kokusu, ağız kokusu neden olur, bademcik ağız kokusu