Adet Sancısı Neden Olur?

...

Kadınların birçoğunda görülen ortak sorunlardan biride adet döneminde çekilen sancılardır. Kadınların yarısından fazlasında adet kanaması döneminde az veya çok ağrı olmaktadır. Bu adet sancısı, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir ağrı kadının günlük yaşamını etkilemez ve basit ağrı gidericilerle kontrol altına alınabilir. Fakat bazı kişilerde adet sancıları oldukça fazladır ve bu sancılar günlük hayattaki işlerini yapabilmelerini engellemektedir.

Adet sancıları bayanları hem huzursuz ederken aynı zamanda başka bir hastalığın olup olmaması düşüncesini akıllarına getirmektedir.  Bu nedenle Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil başvurularının yaklaşık %10’u adet sancısı nedeniyle olmaktadır.

Adet Sancısı İle Beraber Görülen Bazı Belirtiler Şöyledir;

Sancı genellikle adet görmeden önceki ilk 24 saat içinde başlar, adet görmekle beraber şiddeti kısa süreli olarak artar ve adet döneminin bitmesine kadar giderek hafifler. Bulantı-kusma, halsizlik, ishal, kramplara ek olarak şiddetli bel ağrısı ve baş ağrısı sancıyla beraber sık görülen diğer belirtilerdir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bayılma bile ortaya çıkabilir. Fakat aynı belirtiler her kişide görülmez. Kimi bayanlar hiçbir şikayet yaşamadan adet dönemini atlatırken kimi bayanlar ise çok ağır sancılar ile beraber belirtilen şikayetleri yaşarlar. Genel anlamda adet sancısı rahmin kasılması durumundan kaynaklı olduğu için normal bir durum olarak karşılanmaktadır.

Fakat bu durumların dışında çok farklı belirtiler ile yani aşırı kanama, on günü geçen adet kanamaları, çok fazla düzensiz adet olma durumunda doktorunuza başvurmanız ve şikayetleri anlatmanız daha sağlıklı bir yöntemdir. Adet sancıları ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyorsa ve başka bir jinekolojik belirti yoksa jinekolojik muayene gerekli değildir. Ancak adet sancıları çok şiddetli olup genel iyilik halini etkilemeye başlamışsa veya günlük yaşamı etkiliyorsa mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalı ve etkili bir tedavi uygulanmalıdır.

Adet Sancıları Nasıl Oluşur?

Adet kanamaları sırasında rahimde oluşan kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde gerçekleşebildiğinden adet görmeden kısa süre önce başlayan ve kanama bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

adet sancısı, adet sancısı neden olur, adet sancısı nasıl oluşur, kadın hastalıkları, adet sancısı zararlı mı, adet sancısı normal mi, adet sancısı kimlerde görülür, adet sancısına ne neden olur