A Vitaminin Sağlımızdaki Rolü

...

A vitamini yağda çözünen ve karaciğerde depolanan, sağlımız açısından çok önemli bir vitamindir. Bu vitaminde diğer vitamin ve mineraller gibi vücudumuz tarafından üretilemez. İhtiyacımızı besin yoluyla karşılamamız gerekir.  A vitamini cilt, göz, akciğer, solunum gibi bir çok bölgede vücudumuzda rol almaktadır. A vitaminin Sağlımızdaki Yeri

A Vitaminin Faydaları

A vitaminin başlıca görevi geceleri görmemize olanak veren göz pigmentlerinin oluşumuna katılmaktır. Yani A vitamini bizi gece körlüğünden korur. Üstelik göz sağlığında ve görmede çok önemli görevleri vardır. Bununla birlikte cilt sağlığı, boğaz, burun ve akciğer sağlığında da A vitaminin işlevi büyüktür.  A vitamini solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı bizi koruma alır. Kemik gelişimi ve cenin büyümesinde gerekli olan vitaminlerdendir.

A Vitamini İçeren Besinler

Kuzu ciğeri, havuç, süt, yoğurt, yumurta, margarin, tereyağı, peynir, çedar, biftek, uskumru ve yeşil sebzeler  A vitamini bakımından zengindir. Ancak bu besinleri pişireceksek, kızartmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü A vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve kızartma yapıldığında, besinler vitamin değerlerini büyük ölçüde kaybeder ve bize yarar sağlamazlar.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini eksikliğinde cilt sorunları baş gösterir. Eğer cilt sorununuz varsa muhtemelen A vitamini eksikliğiniz vardır ve yukarıda bahsettiğimiz besinleri tüketerek bu probleminize çözüm sağlayabiliriz.  Eksikliğin bir diğer etkisi de solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı olan bağışıklığın azalması ve sıkça hastalanmaktır. Bunun yanında eksiklik ciddi boyutlara ulaşmışsa, göz hastalıkları, görme problemleri, gece körlüğü ve hatta körlük ortaya çıkar.