6-9 Ay Arası Bebeklerde Beslenme

...

Bebekler doğum anı itibariyle beslenme değişimi yaşarlar. Anne karnında plasenta ile besin ihtiyacı karşılayan bebekler doğum sonrası anne sütüyle beslenmeye başlarlar. Bebeklerde doğuştan kazanılmış emme yeteneği ile bu beslenme alışkanlığı kazanılır. Uzmanlara göre ilk 6 ay anne sütü bir bebeğin beslenmesi için yeterli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bazı bebekler anne sütü alma konusunda yetersiz de kalabilir. Böyle durumlarda elde olan mamalar ile bebeğe takviye besin sağlamak yerine doktorunuzla görüşerek uygun bir takviye seçeneği öğrenmeniz en doğrusu olacaktır. İlk 6 ay sonrasında ek gıdalarla bebeğinizi normal yeme düzenine yavaş yavaş alıştırmaya başlayabilirsiniz. Bu sürecin 6 aydan sonra başlama nedenleri arasında diş çıkarma dönemi de yer almaktadır. Bebekler bu dönemde ateşlenir , uyku düzenleri ve yeme düzeninde bozulmalar olur. Anne sütüne ek alarak meyve püreleri gibi ek gıdalar tercih edilebilir.

6-9 ay arasında olan bebeğinizin beslenme süreci için doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Bu sürçe için tavsiye edebileceğimiz bir beslenme uygulamasını sizinle paylaşmak istedik. Öncelikle bebeğiniz uyandığında anne sütü ile beslenmeye başlamalıdır. Anne sütüne ek olarak doktorunuzun önerdiği bir devam sütünü de bebeğinizin beslenmesinde kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz artık diş çıkarma sürecinde olduğu için yeni tatlara da açık olacaktır. Kahvaltı için ; 120 ml anne sütü veya doktorunuz öneriyor ise devam sütü içerisine ,2 çorba kaşığı Tahıllı Ballı mama, 1/2 yumurta sarısı,1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya 1-2 tatlı kaşığı kadar labne peyniri ve 1 tatlı kaşığı kadar pekmez ilave ederek karıştırınız. Peynir ve yumurtayı sırayla kullanınız. Bebeğiniz için yeterli olacaktır. Daha sonra bebeğinizin acıkması başladığı saatlerde ara öğün olarak yarım çay bardağı meyve püresi yedirebilirsiniz. Elma, armut, şeftali, kayısı, havuç, erik, muz, mandalina gibi meyveleri cam rende ile  rendeleyerek meyve püresi yapabilirsiniz.

Bebeğinizin öğle menüsünde sebze çorbası tercih edebilirsiniz. 1 çay bardağı kadar çorba bebeğiniz için yeterli olacaktır. Sebze çorbalarına haftada 3 gün 1 ceviz büyüklüğünde kırmızı et ya da kıyma ve haftada 2 gün tavuk ilave edebilirsiniz. 7. ay sonrası yayla, tarhana ve şehriye çorbaları vermeye başlayabilirsiniz. 8. aydan sonra balık ve mercimek çorbası vermeye başlayabilirsiniz.Çorbalarınızı yaparken daha lezzetli ve besleyici olması için  püre haline getirdiğiniz sebzelere anne sütü ya da doktorunuzun önerdiği devam sütünü ekleyebilirsiniz.

Akşam öğünü öncesi anne sütü ile ara öğün yapabilirsiniz. Akşam menüsü olarakta doktorunuzun önerdiği bir mama tercih edebilirsiniz. Akşam öğünü için tercih ettiğiniz mama da 1 çay bardağı yeterli olacaktır. Gece uyumadan önce anne sütü ya da devam sütünü gece uyandığında  da aynı şekilde anne sütü ya da devam sütünü tercih edebilirsiniz. Eğer anne sütü olarak yeterli seviye de iseniz devam sütünü çok tercih etmemeniz daha doğru olacaktır.